Od czego zależy cena obrabiarki CNC?

Ujmując temat w dużym uproszczeniu: cena maszyny CNC zależy przede wszystkim od tego, jak jest zbudowana. Na cenę składają się materiały, komponenty, wyposażenie, praca ludzka, marka. Pomijając kwestię sterowania – maszyny CNC różnych producentów mają dość podobne rozwiązania techniczne. Zazwyczaj rozbieżności występują między wielkością, długością, wagą, dokładnością czy aspektami wizualnymi i rozpoznawalnością marki.

Duże różnice cen w ofertach na rynku maszyn CNC

Skąd zatem biorą się spore różnice ceny obrabiarki CNC w ofertach różnych producentów.  Najczęstszym powodem jest to, że niektóre wyposażenie u jednych jest traktowane jako oferta podstawowa, a u innych jako opcja. Dlatego warto dokładnie sprawdzać konfigurację obrabiarki CNC i przy zakupie kierować się tym, na jakich elementach wyposażenia zależy nam najbardziej. Warto też doczytać, czy prezentowany jest “podstawowy” wariant maszyny CNC, czy taki, który umożliwia wydajną produkcję i komfortową pracę operatora (np. w cenie są już niezbędne opcje jak  chłodzenie przez wrzeciono, pistolety do spłukiwania, czy separator oleju).

Standardowe obrabiarki CNC marki TBI 

Standardowe rozwiązania maszyn CNC przygotowujemy tak, żeby z jednej strony spełniały większość zadań produkcyjnych w zakresie technologii obróbki skrawaniem metalu, a z drugiej, by były atrakcyjne cenowo. Niezbędne do pracy opcje zawieramy już w podstawowej wersji maszyny, tak aby obrabiarka CNC miała jak najbardziej uniwersalne zastosowanie produkcyjne. Odpowiadając na potrzeby produkcyjne naszych klientów, zawsze posiadamy na stanie magazynowym obrabiarki CNC w standardowych wersjach.

Pozostałe koszty zakupu maszyny CNC

Kupując maszynę CNC trzeba liczyć się z tym, że co prawda to pierwszy i największy wydatek, ale nie ostatni. Co jeszcze trzeba uwzględnić w kosztorysie? Po pierwsze, jeśli w planach jest rozszerzenie produkcji i zakup dodatkowego wyposażenia np. stołu obrotowego, dokupienie sond pomiarowych- to warto nam o tym powiedzieć już przed zamówieniem maszyny. Rekomendujemy przygotowanie obrabiarki CNC pod takie doposażenie od razu – generuje to mniejszy koszt  dla klienta w przyszłości, a dla nas to ułatwienie prac serwisowych (wiąże się to także np. z uruchomieniem dodatkowych opcji w sterowaniu czy przygotowaniem interfejsu). Kolejnym dodatkowym kosztem może być przedłużona gwarancja.  Producenci maszyn CNC w standardzie oferują 12 miesięcy gwarancji na tokarkę i frezarkę CNC. Wydłużenie jej okresu to koszt między  2 a 3 % ceny podstawowej.

Szkolenie operatorów CNC

Opcją, na którą decyduje się większość klientów jest szkolenie operatorów CNC. W zależności od poziomu zaawansowania i umiejętności – może to być jednodniowe szkolenie z obsługi maszyny na miejscu u klienta, bądź szkolenie w naszej Akademii CNC w Raciborzu.

Na początku najważniejsze będą koszty związane z uruchomieniem maszyny, takie jak pierwsze zalanie olejami i chłodziwem, asysta przy rozładunku (można dokupić u nas taką usługę), czy samo uruchomienie maszyny, ustawienie geometrii itd.

Cena obrabiarki CNC w PLN

Ostateczna cena, którą podajemy jest PLN, natomiast jest ona zależna od kursu walut. Czy klient musi się obawiać takiego rozwiązania? Absolutnie nie – cena jaką proponujemy jest ważna tak długo, jak oferta. Krótkoterminowe wahania walut nie obciążą klienta, ponieważ kurs kalkulacyjny wyliczamy z wyprzedzeniem. Każda wystawiona przez nas oferta ma termin ważności właśnie po to, aby zapewnić klientowi, że podczas gdy będzie się nad nią zastanawiał, jej warunki pozostaną bez zmian.

Ile właściwie kosztuje obrabiarka CNC

Cena końcowa maszyny będzie zależała od wariantu wyposażenia i zakresu usług dodatkowych ale chcąc odpowiedzieć na pytanie jaki jest to poziom kwot przedstawiamy przykładowe zakresy cen dla produkowanych przez TBI obrabiarek CNC.

Najtańszym rozwiązaniem są małe tokarki do metalu o długości toczenia do 400 mm i tutaj ceny zaczynają się od 288 000 PLN. Cena tokarki CNC będzie rosła w przypadku zastosowania napędzanych narzędzi. Kolejnym rozwiązaniem do toczenia dużych serii i przygotowanym do automatyzacji jest seria automatów tokarskich TBI TC 300 w cenie od 370 000 PLN oraz TBI TC 500 i I42 w cenie od 700 tys. PLN.

Tokarki do metalu o długości toczenia do 3 metrów to przedział cenowy od 500 tys. model VT 480 do 1,5 mln model VT 990.

A jaka cena frezarki CNC?

Jeżeli idzie o pionowe centra obróbcze 3 osiowe to najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie obrabiarka na sterowaniu Siemens tańsza do porównywalnego rozwiązania na sterowaniu Heidenhain o ok 60 tys. PLN. Przedział cenowy serii TBI VC rozpoczyna się od 370 tys. PLN dla najmniejszego rozwiązania (przejazd w osi X wynosi 610 mm) . Flagowy produkt TBI na sterowaniu Heidenhain to frezarka CNC model TBI VC 1270 o przejazdach w osi x 1200 mm – jej cena zaczyna się od 600 tys. PLN.

Największym pionowym centrum obróbczym w naszej ofercie jest model TBI MVC 2590 z ceną wyjściową od 1,2 mln PLN.

Obrabiarki CNC do obróbki wielkich gabarytów i frezarki bramowe to wydatki już w milionach PLNów. I tak najmniejszy model frezarki bramowej zaczyna się od 1,5 mln, natomiast frezarka bramowa ze stołem 6000 x 3200 m to wydatek rzędu 5 mln PLN.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy