CAN

Controller Area Network, czyli CAN, to standard komunikacyjny używany w przemyśle motoryzacyjnym oraz w automatyce przemysłowej do komunikacji między różnymi komponentami systemów elektronicznych. Jest to bardzo niezawodna i efektywna metoda komunikacji, która umożliwia szybką transmisję danych przy minimalnym obciążeniu sieci.

CAN jest szeroko wykorzystywane w samochodach do łączenia różnych systemów, takich jak silnik, układ hamulcowy, systemy bezpieczeństwa czy komfortu, co umożliwia współpracę między nimi i zapewnia bezpieczną oraz wydajną pracę pojazdu. W automatyce przemysłowej CAN znajduje zastosowanie w komunikacji między różnymi urządzeniami, takimi jak czujniki, przetworniki, sterowniki i panele operatorskie.

Integralne części automatyki i robotyki korzystające z protokołu CAN obejmują:

Moduły wejścia/wyjścia (I/O): Wykorzystywane do zbierania danych z różnych czujników i przesyłania ich do systemów sterowania poprzez interfejs CAN.
Sterowniki PLC (Programmable Logic Controller): Oprogramowanie PLC może być skonfigurowane do zarządzania i kontrolowania różnych procesów produkcyjnych za pomocą protokołu CAN.
Roboty przemysłowe: Wykorzystują komunikację CAN do odbierania poleceń sterowania i przesyłania informacji zwrotnych na temat swojego stanu i działania.
Panele operatorskie i interfejsy użytkownika: Służą do monitorowania i zarządzania procesami produkcyjnymi za pomocą danych przesyłanych przez sieć CAN.
Protokół CAN jest niezwykle niezawodny dzięki swojej zdolności do wykrywania i naprawiania błędów transmisji danych. Jest również skalowalny, co oznacza, że może być łatwo rozbudowany w przypadku dodania nowych urządzeń do sieci. Dzięki tym cechom CAN jest powszechnie stosowany w złożonych systemach automatyki i robotyki, zapewniając szybką i niezawodną komunikację między komponentami.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy