FAQ techniczne

Masz pytania?

Zadzwoń do nas od poniedziałku do piątku między 8.00 a 16.00 a udzielimy Ci wyczerpującej porady telefonicznej. Poza godzinami pracy naszych doradców proponujemy wysłać nam maila lub kontakt przez formularz kontaktowy.

 32 777 43 60

  biuro@tbitech.pl

Najczęściej zadawane pytania:

Wymiary pudełka odbiornika detalu dł. 160 x sz. 160 x gł. 60.

Jeżeli detal nie może być obrobiony na całej długości ze względu na trzymanie w uchwycie, mocowany jest w zabierakach kłowych. Jest obrobiony na całej długości bez przemocowywania.

Konik nie posiada własnego napędu (śruby, silnika). Można go podciągnąć na określoną pozycję, zaczepiając o podstawę głowicy narzedziowej.

Ideą przechwytu w tokarce jest kontakt uchwytu w uchwyt. W tokarce TBI TC300 szczęki uchwytów przeciwwrzeciona i wrzeciona schodzą się na zero.

Stosujemy przekładnię dwustopniową. Przekładnia jest zsynchronizowana z pracą silnika, a przełączenie biegów następuje w najbardziej odpowiednim  momencie.

Charakterystyki silnika i przekładni są tak dobrane, aby przełączenie z biegu na bieg nastąpiło w punkcie optymalnym ze względu na moc i moment obrotowy.

Średnica toczenia nad suportem występuje przy tokarkach na płaskim łożu.

Kompensacja odkształceń cieplnych jest aktywowana w PLC i na podstawie odczytu temperatur z dodatkowo zainstalowanych czujników temperatury. Są one rozmieszczone w charakterystycznych punktach obrabiarki i tam dokonywana jest kompensacja.

Jest to mniej więcej – 0,0038° (dot. głowic manualnych indeksujących przy pomocy pierścieni Hirtha).

Tak. Standardowo jest montowany z lewej strony. Przeniesienie na prawą wymaga niedużych przeróbek mechaniczno-elektrycznych.

Jeśli klient chce, aby transporter znajdował się z prawej strony, należy o tym poinformować przed zakupem maszyny.

W obrabiarkach TBI, ta wartość wynosi do 0,02 mm, (to bardzo nie wiele w stosunku do innych marek, gdzie zazwyczaj jest to aż 0,5 – 0,8 mm).

Czubkowanie to ostatni element zakończenia śruby / faza pod gwintem. 

Maszyny TBI nie wykonują takich operacji. Do czubkowania należy używać specjalnie przeznaczonych do tego maszyn.

Dynamic collision monitoring (DCM) – opcja 40, wymaga przygotowania obrabiarki – stworzenia modelu. Wykorzystywana przeważnie na obrabiarkach wieloosiowych. Z obserwacji wynika, ze Klienci którzy posiadają aktywna tą opcję, często ją wyłączają, gdyż uniemożliwia ona wykonania “ryzykownych dojazdów”.

Jeżeli detal nie może być obrobiony na całej długości ze względu na trzymanie w uchwycie, mocowany jest w zabierakach kłowych. Obrobiony jest na całej długości bez przemocowania.

Twardość łoża w tokarkach serii VT wynosi 52-54 HRC.

faq - baner