Jakie jest zastosowanie frezarki CNC w przemyśle metalowym?

W działalności przemysłowej zauważalna jest daleko idąca robotyzacja. Od lat są stosowane różnego rodzaju obrabiarki CNC. Wśród nich są również frezarki, które szerokie zastosowanie mają w przemyśle metalowym. Do czego są właściwie wykorzystywane?

Wymagania stawiane maszynom w przemyśle metalowym

Działalność przemysłowa w branży metalowej wymaga w dzisiejszych czasach ciągłego usprawniania i przyspieszania uzyskiwania pożądanych efektów produkcji. Dlatego maszyny wybierane w przedsiębiorstwach branżowych muszą odznaczać się szybkością i wysoką precyzją działania.

Wszystkie te założenia spełniają maszyny CNC, a zwłaszcza frezarki sterowane automatycznie. To urządzenia wykonujące różne zadania związane z obróbką frezarką różnych materiałów i detali, w tym wykonanych z metalu. Z uwagi na fakt, że są one sterowane komputerowo, odtwarzają kolejno, krok po kroku wcześniej zaprogramowany algorytm działania, który jest przygotowany przez operatora frezarki CNC. Rolą tego specjalisty jest też optymalizowanie programu obróbki oraz nadzorowanie poprawności jej realizacji.

W wyniku frezowania z wykorzystaniem frezarki CNC można dokonać procesu obróbki metalu i uzyskać pożądany kształt każdego obrabianego elementu. Urządzenia te wykorzystują proces obróbki poprzez skrawanie. Podczas swojej pracy frezarka CNC będzie usuwała kolejne warstwy metalu, aż do uzyskania pożądanego, zamierzonego efektu.

Z jakimi materiałami mogą pracować frezarki CNC?

Przy użyciu frezarek CNC w przemyśle metalowym można poddawać obróbce detale z różnych stopów metali niezależnych, np. z aluminium, miedzi i tym podobnych. Wykorzystywane są nie tylko do frezowania, kojarzonego z obróbką wiórową, ale przy odpowiednim algorytmie pracy nadają się do obróbki plastycznej, jak wytłaczanie czy wykrawanie. Do takiej pracy wymagane jest wyposażenie frezarki w odpowiednie narzędzie pracy, jak noże tokarskie, frezy, wiertła i inne.

Właściwości frezarki do metalu

By frezarka CNC mogła być wykorzystywana w przemyśle metalowym, musi być do tego odpowiednio przystosowana. Zwykle mamy przy tym do czynienia z wysokoobrotowymi narzędziami do stosowania w produkcji odpowiednio mało, średnioseryjnej lub warsztatowej. Frezarka CNC może frezować powierzchnie płaskie lub skrawać powierzchnie kształtowane. Z uwagi na fakt, że frezarki CNC pracują w trybie zautomatyzowanym, sterowane numerycznie, można je wykorzystywać przy wielu rodzajach obróbki.

Procesy, przy których stosowane są frezarki CNC

W przemyśle metalowym w wielu odmiennych sytuacjach można sięgnąć po obrabiarki CNC, w tym frezarki. Pomogą one np. przy prototypowaniu z różnego rodzaju metali. Pozwalają na kompleksowe wytwarzanie elementów prototypowych.

Przede wszystkim jednak są one spotykane przy produkcji z metalu, z uwagi na wysoki stopień automatyzacji i fakt, że ich wykorzystanie pozwala znacznie obniżyć nakłady pracy i związane z nim koszty. Frezować mogą różne detale w krótkim czasie. Na przykład ta zdolność maszyn CNC wykorzystywana jest w tych gałęziach przemysłu metalowego, gdzie produkty końcowe wykonywane są z cienkich blach metalowych, jak blacha stalowa czy aluminiowa.

Do obróbki np. stali narzędziowych i aluminium, czy przy tworzeniu oprzyrządowania metalowego, frezarki CNC doskonale wspierają produkcję, odgrywając w niej właściwie podstawową, główną rolę.

Branże przemysłu metalowego stosujące frezarki CNC

Najczęściej obróbka CNC przy użyciu wysoko zautomatyzowanych frezarek odbywa się w takich branżach jak lotnictwo, przemysł kosmiczny czy motoryzacja. Maszyny CNC są stosowane do tworzenia metalowych bloków cylindrów, zaworów, osi, sworzni, przekładni, ale i do prototypowania. Sektor wojskowy jest kolejnym, który korzysta z technologii CNC w trakcie produkcji i prototypowania.

W każdym przypadku obrabiarki CNC zapewniają nadawanie regularnych parametrów częściom poddawanym obróbce. Dlatego przedsiębiorstwa funkcjonujące w branży przemysłu metalowego są w stanie zapewnić zawsze utrzymanie wysokiej jakości wytwarzanych komponentów. 

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy