Koszty utrzymania obrabiarki CNC

Przemysł CNC i technologie, które są w nim wykorzystywane to obecnie podstawa nowoczesnej produkcji. Z obrabiarkami CNC można się spotkać niemal w każdej firmie przemysłowej. Są to niezwykle precyzyjne i wydajne maszyny – pozwalają osiągnąć znakomite wyniki przy minimalnym nakładzie pracy poszczególnych pracowników. Obrabiarki CNC to maszyny, które mają naprawdę dużo do zaoferowania, ale jednocześnie są one też bardzo wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie. Aby dane urządzenie mogło dobrze pełnić swoją funkcję przez bardzo długi czas, konieczne jest zadbanie o jego poszczególne komponenty. W tym celu należy regularnie kontrolować ich pracę i zapewnić im niezbędne wyposażenie.

CNC – przyszłość przemysłu wytwórczego

Branża CNC to przyszłość przemysłu wytwórczego, który już od kilkudziesięciu lat przechodzi prawdziwą rewolucję. Wykorzystanie specjalistycznych maszyn, których obsługa odbywa się za pośrednictwem komputera, otworzyło drzwi na wiele nowych możliwości produkcyjnych, a przede wszystkim pozwoliło diametralnie zwiększyć wydajność firm przemysłowych. Nic więc dziwnego, że obrabiarki CNC są już obecnie standardem i znaleźć je można w niemal każdej firmie zajmującej się produkcją.

CNC to komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (ang. Computerized Numerical Control). Wykorzystywany komputer, będący integralną częścią każdej obrabiarki, umożliwia dowolne zaprogramowanie poszczególnych procesów. Do najbardziej rozpowszechnionych maszyn CNC należą frezarki, tokarki i wytaczaki, których wykorzystanie pozwala osiągnąć znakomitą precyzję i powtarzalność wytwarzanych elementów. Produkcja na maszynach CNC jest coraz bardziej zautomatyzowana poprzez urządzenia peryferyjne jak systemy paletyzacji, podajniki pręta, roboty i coboty.

Jakie są rodzaje obrabiarek CNC?

Na rynku CNC znaleźć można wiele zaawansowanych konstrukcyjnie urządzeń, które powstały z myślą o konkretnych zastosowaniach. Różnią się one budową, możliwościami i dodatkowymi funkcjami. W TBI Technology przygotowujemy również specjalistyczne maszyny, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

Najpopularniejszych rodzajem obrabiarki CNC jest frezarka, której sposób działania opiera się na ścinaniu obrabianego elementu, w wyniku którego powstają odpady w postaci wiórów. Innym przykładem maszyn CNC są tokarki, na których obrabia się przedmioty o kształcie bryły obrotowych. Są to m.in. stożki, walce, kule czy różnego rodzaju gwinty. Sam proces toczenia dzieli się na toczenie punktowe, kształtowe i obwiedniowe, a także toczenie poprzeczne, kopiowe i wzdłużne. Kolejny rodzaj tego rodzaju sprzętu to wiertarka CNC, której głównym zadaniem jest wiercenie, rozwiercanie i szlifowanie.

Wymienione wyżej przykłady to nie koniec listy obrabiarek CNC. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej – wszystkie z nich wymagają odpowiedniej, indywidualnie dostosowanej eksploatacji i konserwacji przy użyciu specjalistycznego wyposażenia. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, na które każda firma powinna być przygotowana. Znaczące różnice pomiędzy tymi maszynami dotyczą także ogólnych kosztów utrzymania, związanym m.in. ze zużyciem prądu.

Jak zadbać o obrabiarkę CNC?

Opiekowanie się obrabiarkami CNC jest bardzo wymagającym zadaniem. Należy zadbać o wiele istotnych kwestii, których pominięcie może skutkować bardzo poważnymi i kosztownymi naprawami.

Kluczem do zapewnienia maszynie długotrwałej i bezproblemowej pracy jest wykonywanie okresowych przeglądów. W TBI Technology działania serwisowe prowadzimy zarówno bezpośrednio u klientów, jak i w Centrum Serwisowym TBI. Dzięki naszym okresowym przeglądom konserwacyjnym wszelkie potencjalne usterki zostaną bardzo szybko wychwycone i będzie można skutecznie zapobiec znacznie poważniejszym awariom. Program przeglądów TBI Technology obejmuje sprawdzenie stanu mechanicznego, hydraulicznego, chłodzenia obróbki, chłodzenia wrzeciona i osi, osłon i drzwi, elektrycznego, smarowania, pneumatycznego, odprowadzania wiórów i wrzeciona.

Co obejmują koszty utrzymania obrabiarki CNC?

Na koszty utrzymania obrabiarki CNC składa się wiele rzeczy, jednak do najważniejszych z nich należą te, które związane są z codzienną i okresową konserwacją maszyn jak emulsje i oleje, zakupem niezbędnych narzędzi skrawających i dodatkowego wyposażenia oraz ze zużyciem prądu.

Codzienna konserwacja maszyn CNC

Koszty utrzymania obrabiarki CNC związane są m.in. z jej konserwacją. Wśród zalecanych czynności znajduje się kontrola parametrów środowiska, która powinna odbywać się z wykorzystaniem odpowiednich i miarodajnych narzędzi. Kolejna ważna kwestia to czyszczenie maszyny po każdym zakończonym dniu pracy z pozostałości po obróbce, w tym m.in. z wiórów. W tym celu konieczne jest zastosowanie sprężonego powietrza oraz specjalistycznych preparatów. Inne koszty utrzymania związane z codzienną konserwacją dotyczą m.in. konieczności uzupełniania chłodziwa oraz płynu do układu hydraulicznego. Koszt olejów, płynów i smarów do łożysk ślizgowych i kół zębatych to około kilkudziesięciu złotych za jeden preparat.

Dodatkowe akcesoria i wyposażenie obrabiarek CNC

Jeśli chodzi o akcesoria i wyposażenie obrabiarek CNC, tutaj również trzeba być przygotowanym na dodatkowe koszty. W sklepie TBItools.pl możemy pochwalić się niezwykle bogatą ofertą produktów, dzięki którym codzienna praca przy obrabiarce będzie odbywać się jeszcze z większą wydajnością. W naszej ofercie znaleźć można m.in. frezy, imadła, narzędzia pomiarowe, narzędzia składane, oleje i chłodziwa, oprawki, płytki, sondy, stoły obrotowe, tuleje zaciskowe, wiertła, wygniataki i gwintowniki. Zdecydowana większość z tych produktów, powinna być obowiązkowym wyposażeniem każdego operatora maszyny CNC. Jeśli chodzi o koszty poszczególnych części, są one bardzo zróżnicowane. Przykładowo, wysokiej jakości frez, który można znaleźć w naszym sklepie, można kupić już za około kilkaset złotych, natomiast profesjonalny zestaw do kalibracji sondy detalu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Ile prądu zużywa maszyna CNC?

W skład kosztów utrzymania obrabiarki CNC wchodzą również koszty związane ze zużyciem prądu. W głównej mierze zależą one od rodzaju urządzenia oraz obciążenia, pod jakim pracuje dana maszyna. Jeśli założymy, że wykorzystywana tokarka o mocy 43 kW pracuje ze sprawnością na poziomie 60%, to w ciągu godziny pobranie zostanie ok. 25,8 kWh. Świetnym sposobem na dokładne sprawdzenie tego, ile prądu jest zużywane przez dane urządzenie, jest podłączenie licznika na pewien dłuższy czas, aby pomiar był możliwie najdokładniejszy.

TBI Technology – produkcja i dystrybucja maszyn CNC

W TBI Technology zajmujemy się produkcją i dystrybucją zaawansowanych maszyn CNC zgodnie z obowiązującymi standardami i indywidualnymi potrzebami naszych klientów. To, czym kierujemy się podczas codziennej pracy, to przede wszystkim doświadczenie, partnerstwo, rozwój i skuteczność. Cechuje nas wielotorowe podejście do branży CNC, które obejmuje m.in. dostarczanie specjalistycznych narzędzi, świadczenie usług serwisowych i zdalnego serwisu TBI Connect, szkolenie operatorów i programistów, rozwijanie nowych technologii oraz podążanie za najnowszymi trendami.

W TBI Technology oferujemy zarówno standardowe, jak i spersonalizowane rozwiązania. Wszystkie z nich wyróżniają się najwyższą jakością i precyzją wykonania, co jest gwarancją możliwości długotrwałego i bezproblemowego użytkowania przez naszych klientów.

Serwis CNC

Jako TBI Technology dla naszych klientów mamy do zaoferowania również serwis producencki, w ramach którego zagwarantowany jest dostęp do części zamiennych, najnowszych wersji sterowania oraz pełnej dokumentacji technicznej poszczególnych urządzeń. Można u nas skorzystać także z rozwijanej na bieżąco usługi, jaką jest zdalny serwis maszyn TBI Connect. Usługa daje możliwość zdalnego teleserwisu w czasie rzeczywistym, na podstawie którego klient będzie otrzymywać cykliczne, szczegółowe raporty z historią występujących błędów.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy