Kiedy warto zdecydować się na wytaczarkę CNC?

Na co zwracać uwagę?

 

Proces wytaczania zaliczany jest do jednych z rodzajów obróbki różnych materiałów. Jego celem jest powiększenie średnicy lub poprawa ogólnej jakości istniejącego już otworu. Do wytaczania otworów wykorzystywane są różnego rodzaju narzędzia, w tym wytaczarki CNC. Wyposażone są one w akcesoria służące do wytaczania zgrubnego i wykończeniowego, o różnej średnicy. Kiedy warto zainwestować w wytaczarkę CNC i jakie kryteria wziąć w szczególności pod uwagę przy jej wyborze?

Czym są wytaczarki?

Wytaczarki CNC to urządzenia pozwalające na wytaczanie otworów charakteryzujących się średnicą większą niż 40 mm. Wytaczarki jako wszechstronne w użyciu obrabiarki CNC wykorzystywane są do:

 •       wiercenia,
 •       rozwiercania,
 •       wytaczania,
 •       toczenia,
 •       gwintowania,
 •       frezowania.

Duże rozmiary stołu i ruchoma kolumna wytaczarek CNC powodują, że jest to obrabiarka przeznaczona do wielkogabarytowej obróbki.

Wytaczarki pozwalają na obróbkę otworów różnego rodzaju. Umożliwiają dobór wymogów jakościowych otworów, do których zalicza się średnicę wytaczania, głębokość, tolerancję, chropowatość powierzchni, położenie i prostoliniowość czy typ otworu. Otwory wykonywane z wykorzystaniem takiej maszyny mogą mieć charakter otworu przelotowego, nieprzelotowego czy otworu wielostopniowego, z pogłębieniem walcowym.

Czy potrzebna Ci wytaczarka CNC?

Możesz zastanawiać się, czy rzeczywiście w toku prowadzenia działalności polegającej na obróbce różnych detali potrzebujesz wytaczarki CNC. W końcu otwory możesz wykonywać i obrabiać za pomocą wierteł i elektrycznych wiertarek – szybko i sprawnie. Jednak musisz wiedzieć, że w przypadku, gdy masz do wytoczenia otwór o średnicy większej niż 40 mm, wiertła stosowane w wiertarkach nie poradzą sobie z takim zadaniem. Ponadto ręczna obróbka otworów o takiej średnicy w detalach wielkogabarytowych nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Natomiast przy użyciu wytaczarki CNC obróbka będzie charakteryzowała się bardzo wysoką precyzją wymiarową.

Jak wybrać wytaczarkę CNC?

Istnieje wiele kryteriów, jakie musisz przeanalizować, by wybrać wytaczarkę CNC, która będzie w stanie spełnić wszystkie Twoje oczekiwania. Stanie się wówczas cennym narzędziem pracy w Twoim przedsiębiorstwie.

Pod uwagę powinieneś wziąć w przypadku wyboru modelu wytaczarki CNC takie jej cechy, jak:

 •   rozwiązania konstrukcyjne,
 •   opcje dodatkowe,
 •   prędkość posuwu,
 •   maksymalne obciążenie stołu roboczego,
 •   rodzaj śrub tocznych,
 •       wymiary i praca wrzeciona,
 •       przesuw osi X/Y,
 •       rodzaj oprogramowania służącego do sterowania,

·       obecność magazynu narzędziowego.

Rodzaj wytaczarek CNC

Obróbka wielkogabarytowych detali możliwa jest dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju wytaczarek CNC. To między innymi wytaczarki z jezdnym i obrotowym stołem (obrót o 360 stopni) lub z jezdną kolumną. Mogą być wyposażone w opcje dodatkowe, które pozwalają na dopasowanie trybu ich pracy do potrzeb produkcyjnych zgłaszanych przez klienta.

Parametry techniczne

Prędkość posuwu, maksymalna nośność stołu czy też prędkość obrotowa wrzeciona to parametry techniczne, które decydują, czy wybrana wytaczarka CNC będzie odpowiednio dopasowana do Twoich potrzeb. Nowej generacji urządzenia do wytaczania otworów mają szybki posuw we wszystkich swoich osiach, wynoszący nawet do 25 mm/min.

Przy kupowaniu wytaczarki CNC sprawdź udźwig maszyny. Najmniejsze wytaczarki wśród obrabiarek CNC mają obciążenie stołu na wysokim poziomie – nawet 2500 kg, ale są i takie modele, których udźwig jest znacznie większy i wynosi do 15 000 kg.

Ponadto ważna jest prędkość obrotowa wrzeciona wytaczarek CNC, głębokość skrawania czy precyzja w wykonywaniu otworów. Dla odpowiedniej pracy wytaczarka powinna być wyposażona w wysokiej klasy śruby kulowo-toczne obustronnie łożyskowane oraz centralny układ smarowania.

Poszczególne serie wytaczarek CNC dostępne w sprzedaży mogą mieć odmienne parametry, jeśli chodzi o:

 •       Przesuw wzdłużny stołu (oś X) – może mieć wartość 1000, 1600, 2000, 3000 czy np. 4000 mm, a opcjonalnie w wielu przypadkach można zwiększyć go do 4500-5500 mm.
 •       Szybki posuw w osiach X/Y/Z między 10 a 15 m na minutę czy ruch narzędzi w osiach X/Y/W/Z/V z prędkością od 8 do 4 m na minutę.

Dobrze by było, gdyby wybrana przez Ciebie wytaczarka CNC miała magazyn narzędziowy, który ułatwi Ci wykonywanie pracy. Będziesz mógł ułożyć tam elementy potrzebne w danym momencie do wykonania konkretnego etapu procesu obróbki skrawaniem. Trzeba sprawdzić, ile sztuk narzędzi i o jakiej średnicy zmieści się w magazynie narzędziowym.

Istotne dla Ciebie powinno być uzupełnienie swojego parku maszynowego o taką wytaczarkę CNC, która będzie miała gabaryty pozwalające na bezpieczne i wygodne wykonywanie założonej obróbki. 

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy