Rozszerzenie możliwości obróbki dzięki stołom obrotowym CNC

Inwestorzy mają nie lada orzech do zgryzienia, kiedy stają przed wyborem maszyny CNC. 3, 4, a może 5-osiowa konstrukcja? W wielu przypadkach wystarczy 3 lub 4-osiowe urządzenie, z czasem jednak możesz zechcieć zwiększyć zakres prac. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest dokupienie stołu obrotowego, dzięki któremu wyposażysz na przykład 3-osiową maszynę CNC w dodatkową 4 oś. Poznaj zalety tej opcji!

Spis treści:

  1. Jakie możliwości oferują stoły obrotowe CNC?
  2. Jak wybrać stół obrotowy CNC?
  3. Czy stoły obrotowe CNC ro dobra inwestycja?

Jakie możliwości oferują stoły obrotowe CNC?

Stoły obrotowe CNC skutecznie poszerzają możliwości obróbki, dzięki czemu frezowanie i tworzenie skomplikowanych komponentów jest prostsze i szybsze. Jedną z ich głównych zalet jest zdolność do wieloosiowej obróbki. Dzięki nim zyskujesz dodatkową przestrzeń do pracy, co pozwala zwiększyć ich zakres. Sprawia to, że przeprowadzenie różnorodnych, skomplikowanych operacji frezowania jest zdecydowanie prostsze. Dodatkowa oś obróbki  gwarantuje zatem jeszcze lepsze osiągi i otwiera drzwi przed realizacją bardziej zaawansowanych projektów.

Dodatkowe stoły obrotowe CNC do frezarki ułatwiają przygotowywanie detali o najbardziej wymagających kształtach i parametrach. Co ważne, stoły są zautomatyzowane, co jeszcze bardziej przyśpiesza produkcję. Dobry stół obrotowy umożliwia obróbkę wielu detali jednocześnie, co jest szczególnie ważne zwłaszcza podczas wieloseryjnej produkcji. Dlatego stoły obrotowe CNC wiodą prym w każdej gałęzi przemysłu, a zwłaszcza zbrojeniowej, stoczniowej czy motoryzacyjnej.

Jak wybrać stół obrotowy CNC?

Stoły obrotowe różnią się parametrami, takimi jak średnica stołu, wysokość tarczy i siła zacisku. Przy wyborze odpowiedniej przestrzeni roboczej zwróć też uwagę na maksymalne obciążenie w pionie i poziomie – odpowiednio dopasowane sprawi, że maszyna będzie działała bezawaryjnie i bezpiecznie.

Dużą popularnością cieszą się stoły obrotowe marki Kitagawa, takie jak modele MR i GT. Różnią się one siłą zacisku hamulca, więc każdy z łatwością wybierze odpowiedni model na miarę indywidualnych potrzeb. Ten parametr jest ważny zwłaszcza przy obróbce cięższych elementów na “kołysce” odsuniętej od osi obrotu, ponieważ im dalej od osi jest obrabiany element, tym wyższa powinna być siła zacisku.

Czy stoły obrotowe CNC to dobra inwestycja?

Stoły obrotowe to zatem niezawodni pomocnicy, jeśli chodzi o poszerzenie zakresu prac produkcyjnych. Nie musisz zawsze decydować się na najbardziej zaawansowane 5-osiowe centra obróbcze – w przypadku konstrukcji 3,4-osiowych, dodatkowy stół obrotowy często jest tańszym rozwiązaniem. Dzięki niemu wykonasz frezowanie i inne prace obróbcze na znacznie większą skalę.  

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy