Czy praca na CNC jest trudna?

Przemysł stale się rozwija, czego następstwem jest powstawanie coraz to nowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Najlepszym tego przykładem jest branża CNC. Na różnych halach produkcyjnych coraz częściej można się spotkać z maszynami CNC, wymagających specjalistycznej obsługi. Stale poszukiwani są doświadczeni operatorzy – zapotrzebowanie na takich pracowników jest bardzo duże, co oczywiście przekłada się na niezwykle atrakcyjne zarobki. Operatorem maszyn CNC może zostać niemal każdy, jednak aby łatwo znaleźć pracę w tym zawodzie, warto ukończyć stosowne szkolenie.

Co to jest CNC?

CNC to skrót od Computerized Numerical Control, czyli w wolnym tłumaczeniu – komputerowe sterowanie numerycznymi maszynami. Wiele osób jest przekonanych, że praca przy obrabiarce jest niezwykle skomplikowana i wymagająca, jednak nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom, obsługa maszyn CNC nie jest trudną sztuką. Kluczem do sukcesu jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na rzetelne przygotowanie i zdobycie najważniejszych umiejętności, a całej reszty można nauczyć się w praktyce, która w tym zawodzie jest szczególnie istotna.

Obsługą maszyn CNC zajmuje się operator CNC. Co to za stanowisko? Do obowiązków takiego pracownika należy przede wszystkim obsługa specjalistycznych urządzeń, a w tym m.in. tokarek, szlifierek, frezarek i wytaczarek. Operator CNC jest również odpowiedzialny za okresowe przeglądy techniczne i dbałość o poprawne funkcjonowanie maszyn.

Jak wygląda codzienna praca na CNC?

Wyzwania, jakie stawiane są przed operatorami maszyn CNC, w głównej mierze zależą od specyfiki i charakteru danej firmy. Jednak kilka zadań zawsze pozostaje niezmiennych. Należy do nich przede wszystkim mocowanie detalu i ustawianie parametrów maszyny, dobór odpowiednich narzędzi, dbanie o jakość wytwarzanych elementów, kontrolowanie pracy maszyny oraz jej konserwowanie. Operator maszyn CNC przed przystąpieniem do pracy na konkretnym stanowisku jest zobowiązany do doskonałej znajomości sprzętu i jego sterowania, z którym będzie miał styczność i za który będzie odpowiedzialny.

Co obejmuje kurs na operatora maszyn CNC?

Większość kursów na operatora maszyn CNC trwa kilkadziesiąt godzin. Jest to czas, w którym kursant zdobywa zarówno teoretyczne, jak i praktyczne umiejętności. Jeśli chodzi o część teoretyczną, obejmuje ona takie zagadnienia, jak szczegóły budowy poszczególnych maszyn, czy podstawy programowania. W tej części bardzo ważne jest zaznajomienie się z podstawowymi maszynami i urządzeniami, powszechnie wykorzystywanymi w przemyśle, programem sterującym, podstawami geometrycznymi, metodami dobierania współrzędnych, programowaniem i kodami wykorzystywanymi podczas obróbki za pomocą CNC.

Część praktyczna jest z reguły znacznie bardziej rozbudowana. Jej celem jest bezpośrednie zapoznanie się z maszynami i próba ich samodzielnej obsługi, nauka przeprowadzania pomiarów automatycznych oraz praktyczne zaznajomienie się z różnymi systemami programującymi urządzenia. Część praktyczna obejmuje jeszcze szkolenie BHP, w którym muszą wziąć wszyscy uczestnicy kursu, bez żadnego wyjątku.

Ostatnim etapem kursu na operatora maszyn CNC jest egzamin, stanowiący poświadczenie tego, że kandydat jest gotowy do podjęcia pracy na samodzielnym stanowisku. Otrzymując stosowny certyfikat, śmiało można zacząć pracę w nowym zawodzie. Początki oczywiście mogą być wyzwaniem dla nowo zatrudnionego pracownika, jednak nie należy się poddawać – wystarczy kilka miesięcy praktyki i wsparcie doświadczonego zespołu, a obsługa maszyn CNC stanie się naprawdę prostym i przyjemnym zadaniem!

Kto może zostać operatorem maszyn CNC?

Obecnie operatorem maszyn CNC może zostać każda osoba, która ukończyła dedykowany kurs. Bez względu na to, czy praca przy obrabiarce jest wykonywana w Polsce, czy za granicą, wszystko przebiega dokładnie w ten sam sposób. Dzięki kursom z obsługi maszyn CNC można zdobyć wiele cennych umiejętności, dzięki którym pracodawcy będą przychylniej patrzeć na potencjalnego pracownika. Warto zaznaczyć, że większość firm woli zatrudnić już wyszkolonych kandydatów, niż takich, którym trzeba jeszcze zapewnić szkolenie. Odpowiednie kwalifikacje są zawsze mile widziane u pracodawców. Mając ukończony kurs na operatora maszyn CNC, można liczyć na znacznie wyższe zarobki, niż w przypadku pracowników, którzy wymagają przeszkolenia.

Na kurs CNC z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej są to absolwenci kierunków technicznych, takich jak mechatronika czy mechanika i budowa maszyn, a także osoby po mechanicznych szkołach zawodowych, którzy chcą poszerzyć swoje kwalifikacje i zdobyć praktyczne doświadczenie. Jak już wcześniej wspomniano, operator maszyn CNC to bardzo atrakcyjny, a przede wszystkim przyszłościowy zawód, którym naprawdę warto się zainteresować!

Operator CNC – czy to trudne?

Myślisz o zawodzie, jakim jest operator CNC? Czy to trudne stanowisko? Wiele osób zadaje sobie takie pytanie i błędnie zakłada, że tego typu praca przeznaczona jest tylko dla nielicznych. Oczywiście obsługa obrabiarki CNC wymaga specjalistycznej wiedzy i fachowych umiejętności, jednak można je zdobyć już zaledwie w kilka miesięcy. Sama praca na stanowisku przy maszynie CNC nie należy do skomplikowanych. Wszystko odbywa się według ściśle określonego schematu. To, co jest bardzo ważne, to odpowiednie skupienie, koncentracja na pracy, umiejętność wyłapywania potencjalnych błędów oraz ich możliwie szybka korekta. Podczas pracy na stanowisku CNC szczególne znaczenie ma również przestrzeganie zasad BHP, tak aby wszystko odbywało się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości.

Jeśli chodzi o samo opanowanie podstaw programowania CNC, nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odpowiednie pokierowanie ścieżką edukacji – to właśnie na tym skupiamy się najbardziej, prowadząc Akademię CNC. To, czego wymaga się od kursantów, to przede wszystkim umiejętność przestrzennego widzenia i zainteresowanie maszynami.

Akademia CNC – nauka na indywidualnej stacji roboczej

Akademia CNC prowadzona przez naszą firmę – TBI Technology, daje możliwość szybkiego wkroczenia do branży CNC. Nasze centrum szkoleniowe mieści się w Raciborzu. Realizujemy szkolenia zarówno dla operatorów, jak i programistów CNC, którym zależy na zdobyciu praktycznych umiejętności. Podczas naszego programu każdy uczestnik otrzymuje do dyspozycji indywidualną stację roboczą, na której odbywa się rzeczywiste sterowanie Heidenhain. Dzięki temu kursanci mają okazję popracować w realnych warunkach, co jest najlepszym sposobem na znakomite wyuczenie się zawodu.

 

TBI Technology – usługi CNC na najwyższym poziomie

TBI Technology to doświadczony producent i dystrybutor maszyn CNC. Naszym klientom oferujemy rozwiązania, które łączą w sobie innowacyjność, wysoką jakość i indywidualne podejście. Specjalizujemy się w samodzielnej produkcji i montażu maszyn oraz możemy pochwalić się szerokim rozeznaniem, jeśli chodzi o znajomość rynku. Podążanie za najnowszymi trendami pozwala nam dostosowywać nowe rozwiązania, tak aby były one możliwie najbardziej skuteczne i zgodne z wymaganiami naszych klientów. Oferujemy specjalistyczne maszyny CNC oraz zapewniamy fachowe doradztwo w doborze narzędzi, technologii i oprogramowania.

Cztery główne wartości, którymi się kierujemy podczas codziennej pracy, to doświadczenie, partnerstwo, rozwój i skuteczność. Na pierwszym miejscu stawiamy sobie zadowolenie naszych partnerów oraz rozwój i wsparcie naszych pracowników. Z wielką przyjemnością przekazujemy wiedzę dalej – jest to możliwe dzięki edukacyjnemu programowi Skuteczne CNC oraz Akademii CNC, w której szkolimy przyszłych operatorów. Serdecznie zapraszamy Państwa do dołączenia do naszego programu szkoleniowego, dzięki któremu będzie można się przekonać, że praca na CNC wcale nie jest trudna.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy