Case study – Zaw Spółka Jawna Caban, Zając

USŁUGA:

Dostawa nowej maszyny wyposażonej m.in. w liniały i 4 oś.

MASZYNA:

Pionowe centrum obróbkowe TBI VC 1270 HH New Line.

CEL WDROŻENIA:

Stabilna produkcja części do maszyn dla branży automotive – we własnym zakładzie, uniezależnienie się od kooperacji.

CZYM ZAJMUJE SIĘ FIRMA ZAW?

Firma ZAW Sp. J. Caban, Zając jest  producentem specjalistycznych narzędzi produkcyjnych, maszyn i linii montażowych dla przemysłu automotive. Istnieje od 1991 roku, a jednym z jej głównych profili jest budowa maszyn (m.in. zaciskarek, fazowarek, testerów szczelności) oraz automatyzacja maszyn. Praca dla branży automotive wymaga ciągłego doskonalenia i rozbudowy parku maszynowego. Fachowość i doświadczenie kadry pozwala firmie także oferować usługi z zakresu projektowania, programowania, budowy oraz serwisu maszyn i narzędzi.

Pierwszy kontakt klienta z TBI miał charakter kooperacyjny. Otrzymaliśmy zlecenie wykonania na frezarce bramowej detalu, jakim był element budowanej przez ZAW maszyny.

PROBLEM KLIENTA

Dla firmy ZAW najważniejszym było w jak największym stopniu samodzielne wytwarzanie wysokojakościowych produktów, które dotychczas produkowane były częściowo w kooperacji. Dlatego firma potrzebowała niezawodnych maszyn, na których mogła wykonać poszczególne elementy wykonywanych projektów. Sztywność maszyny i powtarzalność obróbki były kluczowymi wymaganiami, którym mieliśmy sprostać. ZAW posiadał w swoim parku maszynowym dwie obrabiarki znanego polskiego producenta, które jednak nie do końca spełniały oczekiwania jeśli chodzi o powtarzalność produkcji i jakość końcowego detalu.

Naszym zadaniem było dostarczenie do klienta Pionowego Centrum Obróbczego TBI VC 1270 HH. Jednym z podstawowych wymagań było wyposażenie maszyny w sterowanie Heidenhain oraz szybki termin dostawy obrabiarki.  Maszyna dodatkowo została wyposażona w liniały pomiarowe i stół obrotowy Kitagawa, który zwiększył możliwość obróbki skrawaniem o dodatkową oś. Cała operacja od podpisania umowy do uruchomienia maszyny u klienta trwała 3 tygodnie. Dodatkowa 4 oś została zamontowana przez techników serwisu TBI w ciągu kolejnych 6 tygodni.

Firma TBI jest mocno rozpoznawalną marką w rejonie Bielska-Białej, a nasze maszyny pracują w wielu zakładach branży automotive, w której ZAW jest mocno zakorzeniony. Dobra opinia innych klientów  o maszynach, stabilność i niezawodność maszyny z serii VC przekonały naszego Klienta do tego zakupu.

ROZWIĄZANIE

TBI dostarczyło firmie ZAW obrabiarkę TBI VC 1270 HH wyposażoną w sterowanie Heidenhain, które należy do najbardziej intuicyjnych w obsłudze i jest dedykowane do zaawansowanych technologii obróbki. W celu wykonywania bardzo precyzyjnych detali, obrabiarka  została wyposażona dodatkowo w liniały pomiarowe i stół obrotowy. W trakcie wdrożenia wyprowadziliśmy łańcuch kinematyczny, tak aby klient miał stały nadzór na osi obrotowej, nad obranymi punktami bazowymi. Wprowadziliśmy M- kody dla szybkiego montażu i aktywacji 4 osi oraz osobny dla dezaktywacji i demontażu.  Dodatkowo uruchomiony został panel “zgody operatora” na zdalny dostęp do obrabiarki przez nasz serwis.  Działa to w ten sposób, że po zgłoszeniu przez klienta usterki możemy się połączyć zdalnie z obrabiarką wyłącznie za jego zgodą i podczas obecności operatora maszyny.    

KORZYŚCI Z WDROŻENIA

Przygotowaliśmy i dostarczyliśmy w krótkim terminie maszynę z wyposażeniem ze sterowaniem Heidenhain. Wdrażając nasze rozwiązanie firma ZAW zyskała niezależność w produkcji skomplikowanych, specyficznych detali, które w branży automotive wymagają dokładności, powtarzalności i precyzji w obróbce. Tym samym  nasz klient zwiększył  ilość pozyskiwanych zleceń. 

Ponadto główną korzyścią posiadania obrabiarki TBI VC 1270 HH jest jej uniwersalność i możliwość wykonywania wielu operacji obróbczych na jednym urządzeniu t.j.: frezowania, wiercenia i gwintowania, dzięki czemu firma ZAW mogła zredukować liczbę potrzebnych urządzeń. To z kolei pozwoliło zaoszczędzić miejsce w zakładzie produkcyjnym oraz pieniądze na zakup i konserwację maszyn.

Oprócz oszczędności miejsca i pieniędzy, nowa obrabiarka TBI pozwoliła również firmie ZAW na zwiększenie wydajności produkcji. Obrabiarka jest bardzo szybka i precyzyjna, dzięki czemu Klient może produkować więcej produktów w krótszym czasie. To pozwala także na zwiększenie sprzedaży i zdobycie nowych klientów.

Podsumowanie korzyści z wdrożenia TBI VC 1270 HH z liniałami i stołem obrotowym:

  Chcę porozmawiać o podobnym wdrożeniu w mojej firmie!  Nie wierz nam na słowo.
  Zobacz efekty.

  TBI Technology

  Obrabiarki dostępne od ręki

  Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy