Case study – Koelner Łańcucka Fabryka Śrub Sp. z o.o.

USŁUGA:

Automatyzacja linii produkcyjnej.

MASZYNA:

2 Tokarki TBI TC 300 Compact + robot FANUC.

DETAL:

Śruby.

 

 

koelner logo

CZYM ZAJMUJE SIĘ FIRMA KOELNER?

Spółka należy do grupy RAWLPLUG, skupiającej szereg zakładów produkcyjnych oraz spółki dystrybucyjne obejmujące swoim zasięgiem wszystkie kontynenty. To nowoczesna firma, stawiająca na dobrze wykwalifikowaną kadrę inżynieryjno-techniczną. Łańcucka Fabryka Śrub produkuje elementy złączne. Działa na rynku od ponad 60 lat, zaopatruje w swoje wyroby klientów z wielu różnych branż, takich jak: automotive i samochody ciężarowe, transport publiczny, kolejowa, energetyczna, energii odnawialnej, przemysł elektromaszynowy, meblowa, urządzenia przemysłowe, konstrukcje stalowe, produkcja maszyn budowlanych i rolniczych. Obecnie skupia się na przebudowie i modernizacji parku maszynowego oraz procesów technologicznych

CELE WDROŻENIA

Wyzwaniem było dostarczenie automatycznej linii produkcyjnej pod konkretny produkt. Klient zgłosił się do nas z nowym rodzajem śruby, a my przygotowaliśmy mu stanowisko od A do Z. Zaprojektowaliśmy bezobsługową linią – zbudowaną z tokarek CNC model TC 300 Compact wraz z Robotem Fanuc oraz specjalnie wykonanym uchwytem do robota i wibropodajnikiem. Zastosowaliśmy rozwiązanie pozwalające na podawanie różnych kształtów i rozmiarów śrub. Wibropodajnik składa się z podajników głównego i dosypowego – razem zapewniają dostarczanie śrub na znacznie dłuższy okres wydłużając konieczność uzupełniania śrub nawet do tygodnia.
Zadanie obejmowało również przygotowanie technologii wykonania detalu w określonym czasie oraz dobór stosownych narzędzi.

PROBLEM KLIENTA

Uruchomienie produkcji detalu od podstaw oraz rezygnacja z zewnętrznych podwykonawców, aby nadążyć za zwiększającym się zapotrzebowaniem rynku. Ponadto uzyskanie satysfakcjonującej rentowności danego typu produkcji.

produkcja śrub koelner

ROZWIĄZANIE

Przygotowaliśmy maszyny i wdrożenie w ścisłej współpracy i zgodnie z wymaganiami Koelnera w siedzibie TBI w Raciborzu, na partii śrub otrzymanych do testów. Zaprosiliśmy przedstawicieli Koelnera do siedziby firmy w Raciborzu na wstępny odbiór zaprojektowanej linii, która została zaakceptowana wraz z technologią.
Po dostarczeniu maszyn wszystko działało prawidłowo, ale później okazało się, że nie da się wykonać obróbki podczas jednego przejazdu – jak wstępnie założyliśmy. Gdy przystąpiliśmy do testów nowych narzędzi i różnych partii śrub, okazało się, że niestety dostawca stali do produkcji śrub nie jest w stanie zagwarantować jednolitego składu pręta. Rozwiązaniem na tę bolączkę, było zmodernizowanie zaimplementowanej wcześniej technologii i rozłożenie procesu obróbki na dwa przejazdy.
Kolejnym wyzwaniem było przerobienie prowadnic, na których poruszają się drzwi oraz aby otwierały się automatycznie – z tym również sobie poradziliśmy.

KORZYŚCI Z WDROŻENIA

Największa korzyść dla klienta, to zyskanie możliwości produkowania na bieżąco u siebie, pod własną kontrolą. Rezygnując z podwykonawców (i m.in. idących za tym narzuconych terminów) Kolener otworzył się nowy rynek zbytu.
Bezsprzeczną zaletą tego rozwiązania jest całkowita automatyzacja. Stacje robocze zostały specjalnie wydzielone aby zostało zachowane bezpieczeństwo. Automatyzacja jest zapewniona na każdym etapie produkcji, od specjalnie zaprojektowanego wibropodajnika, po system zamykania drzwi w tokarkach.
Kolejną korzyścią była także optymalna cena całego zaproponowanego klientowi rozwiązania.

produkcja śrub

  Chcę porozmawiać o podobnym wdrożeniu w mojej firmie!  Nie wierz nam na słowo.
  Zobacz efekty.

  TBI Technology

  Obrabiarki dostępne od ręki

  Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy