Jak przygotować się na dostarczenie maszyny CNC?

Czas oczekiwania na maszynę TBI może być różny, w zależności, na który model się zdecydujemy: czy jest on dostępny od ręki, w produkcji, a może to maszyna używana. Niezależnie od tego, który wariant zostanie wybrany i ile czasu mamy – należy się odpowiednio przygotować na przyjęcie nowego sprzętu. Wcale nie trzeba mieć ogromnego parku maszynowego i wieloletniego doświadczenia, aby zrobić to dobrze – trzeba tylko wcielić w życie kilka prostych wskazówek.

Co trzeba sprawdzić przed dostawą maszyny?

Czy obrabiarka się zmieści?

Powierzchnię potrzebną do instalacji maszyny zalecamy sprawdzić jeszcze przed zakupem – żeby uniknąć niemiłej niespodzianki. Wprowadzenie na halę i światło bramy mają znaczenie, ale to już mniejszy problem – w najgorszym wypadku można ją wprowadzić w częściach (sprawdź Case Study z takiego wdrożenia). Często układ architektoniczny hali może stanąć na przeszkodzie i trzeba dopasować idealne ułożenie maszyny – przede wszystkim, by dostęp do szafy elektrycznej i detalu był swobodny.

Myśląc o przestrzeni, którą zajmuje obrabiarka CNC, warto mieć na uwadze też elementy takie jak np. wyrzutnik wiórów. To rzecz tak oczywista, że często pomijana, a może się zdarzyć tak, że klient będzie go potrzebował z drugiej strony (niż montowany jest standardowo). W tym wypadku trzeba powiadomić nas wcześniej, ponieważ takich zmian dokonuje się na etapie produkcji. Gdy decydujemy się połączyć maszynę z jakimś dodatkowym urządzeniem (np. tokarka z podajnikiem pręta lub stworzenie zrobotyzowanej stacji ), również trzeba przewidzieć dodatkową powierzchnię, która będzie potrzebna.

Jak wprowadzić maszynę CNC na halę?

Nawierzchnia zarówno przed halą jak i w środku musi być odpowiednia. Jeśli chodzi o tą na zewnątrz – dobrze, gdyby był to jakiś rodzaj blachy – szczególnie, jeśli do wprowadzenia maszyny nie będzie używana suwnica, tylko rolki. Czemu to takie ważne? Jeśli chcemy użyć rolek, powinno być równo, sam asfalt też nie wystarczy, bo np. w upalny dzień może się najzwyczajniej “zapaść” pod ciężarem maszyny. Najlepiej wcześniej mieć ustaloną trasę przejazdu maszyny do miejsca docelowego oraz mieć na uwadze wszelkie utrudnienia, które mogą wystąpić przy ustawianiu obrabiarki na hali – np. ciasne zakręty, zastawiony dojazd przez inne maszyny.

W środku hali musimy zwrócić uwagę na to, czy posadzka wytrzyma ciężar maszyny – w przypadku większych obrabiarek konieczne będzie wcześniejsze przygotowanie fundamentu. W takim wypadku należy sobie zarezerwować czas na jego wyschnięcie. Cięższe maszyny  CNC muszą być kotwione, aby stabilnie trzymały się podłoża i nie przemieszczały się podczas obróbki. 

Światło bramy

Światłem bramy określamy wielkość przestrzeni, jaką dysponuje brama. Trzeba to zmierzyć, żeby wiedzieć, czy obrabiarka zmieści się przekraczając próg hali. Oczywiście musimy zachować różne zapasy odległości między maszyną, a bramą – w zależności czy do wstawienia będzie używany wózek widłowy, czy suwnica.

Dostawa maszyny TBI

Co dalej?

Doprowadzamy instalacje

W miejscu, gdzie ma stanąć maszyna, klient musi doprowadzić wszelkie niezbędne do jej użytkowania media. Potrzebne są przyłącza elektryczne, pneumatyczne oraz woda. W przypadku tych pierwszych należy się upewnić, czy sieć elektryczna będzie w stanie przyjąć dodatkowe zapotrzebowanie na moc elektryczną. Zdarza się, że dostawca prądu każe czekać w przypadku konieczności zwiększenia mocy – trzeba to wiedzieć wcześniej.

Trzeba zorientować się, czy mechanizm pneumatyczny jest gotowy na przyjęcie kolejnej obrabiarki w parku maszynowym. W przypadku małego kompresora może być konieczna inna konfiguracja lub wymiana na większy model. Większość naszych maszyn wymaga ciśnienia 6 bar i przepływu 200 l/min.

Kolejną sprawą jest doprowadzenie wody do zalania urządzenia – tu kluczowa jest odległość do najbliższego poboru wody i odpowiednio długi wąż. Jeśli doprowadzenie jest niemożliwe, można zaopatrzyć się w mauser 1000l z gotową, rozcieńczoną substancją.

Wszystkie szczegółowe dane dotyczące parametrów, jakich potrzebuje konkretna maszyna TBI do prawidłowego działania są dostarczane klientowi jeszcze przed uruchomieniem.

Pierwsze zalanie maszyny

Pierwsze uruchomienie maszyny nie byłoby możliwe bez odpowiedniego chłodziwa i oleju. Dlatego pakiet startowy tych płynów oferujemy przy kupnie maszyny. Wprowadziliśmy to jako standard już na etapie podpisywania umowy, aby nikomu ta informacja nie umknęła.

Na pierwsze zalanie dostarczamy gotowe pakiety chłodziwa i oleju – w zależności od wybranej maszyny. Jest to rozwiązanie ułatwiające całą procedurę, klient nie musi się o nic martwić, wszystko zostaje dostarczone wraz z maszyną. Natomiast, gdy klient odmówi – musi zapoznać się z informacjami zawierającymi wymogi, jakie muszą spełnić chłodziwo i olej oraz dostarczyć je we własnym zakresie na uruchomienie obrabiarki.

Przy wyborze chłodziwa trzeba sprawdzić, czy jest ono mieszalne bądź niemieszalne z wodą lub czy jest bezolejowe/olejowe. My rekomendujemy chłodziwa półsyntetyczne wodorozcieńczalne do obróbki żeliwa, stali i aluminium. Później, przy dalszej i stałej eksploatacji maszyny, oleje i chłodziwa można kupić w naszym sklepie.

Oficjalne odebranie maszyny

Dobrze jest wyznaczyć jedną osobę (po stronie klienta), która pozna maszynę, będzie uczestniczyć w pomiarze geometrii nowej maszyny. Najlepiej, jeśli będzie to ktoś, kto na co dzień zajmuje się utrzymaniem ruchu. Taki pracownik będzie też potrzebny przy pierwszym zalaniu płynami i pomiarze stężenia chłodziwa refraktometrem. Jeśli montaż jest bardziej skomplikowany – dobrze wydelegować kogoś do asysty.

Maszyna VC 1270 u Klienta

Czy klient może przyspieszyć dostawę obrabiarki TBI?

Aby przyspieszyć dostawę, warto się odpowiednio do niej przygotować już wcześniej. Co to znaczy? Klient zawsze otrzymuje przewodnik wymiarów maszyny, dzięki któremu może sobie zagospodarować przestrzeń hali pod nową obrabiarkę CNC. Znajdują się tam wszystkie niezbędne dane transportowe i instalacyjne dotyczące konkretnego modelu maszyny. Później przyszły właściciel obrabiarki dostaje od nas szczegółowy plan dostawy. Dlatego informujemy dokładnie o wszystkim wcześniej, by dostawa i uruchomienie nie przeciągały się. Szkoda, by pozornie błaha rzecz jak np. brak oleju i chłodziwa lub niewystarczająco przyłącze – spowodowała duże opóźnienie.

Jako dostawca, przed dostarczeniem maszyny TBI pod drzwi firmy klienta musimy otrzymać informacje dotyczące m.in. nawierzchni, światła bramy, przeszkód na hali – ponieważ w razie trudności trzeba wszystko dobrze zaplanować. Jeśli wymiana informacji na linii producent/dostawca – klient przebiegnie bez zakłóceń, gwarantujemy, że sama dostawa i uruchomienie odbędzie się sprawnie.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy