Case study – ZBM Głombik Sp. z o.o.

USŁUGA:

Dostarczenie narzędzi CNC, zmiana technologii obróbki.

TECHNOLOGIA OBRÓBKI:

Zgrubna i pół wykańczająca, na frezarce.

NARZĘDZIA:

Głowice i płytki ENMX.

CZYM ZAJMUJE SIĘ FIRMA GŁOMBIK?

ZBM Głombik Sp. z o.o. od 1989 roku specjalizuje się w branży inżynierii cieplnej. Firma współpracuje także z Instytutem Metalurgii Żelaza w Gliwicach i Politechniką Śląską w Katowicach przy projektowaniu i wytwarzaniu urządzeń energetycznych oraz opracowywaniu technologii napraw w zakresie badań wytrzymałościowych i  strukturalnych.

budowa płytki ENMX

CELE WDROŻENIA

Głównym celem wdrożenia była zmiana technologii obróbki. Chcieliśmy pokazać klientowi, że to, co obrabia na co dzień, można korzystnie zmienić. Można to zrobić poprzez mniejszy koszt narzędzia, czas i jakości obróbki – czyli krótko mówiąc: lepiej i szybciej.

PROBLEM KLIENTA

Klient zużywał duże ilości płytek APKT, które są niedrogim i łatwo dostępnym rozwiązaniem, ale jednak mało uniwersalnym i biorąc pod uwagę całokształt – kosztownym. Z tego względu cały proces się wydłużał i był mało produktywny.

ROZWIĄZANIE

Zaproponowaliśmy zmianę z płytek APKT na płytki ENMX wraz z głowicami, a co za tym idzie – zmianę technologii obróbki. Wcześniej używane płytki miały 2 krawędzie skrawające, natomiast nowe rozwiązanie oferuje aż 4 krawędzie, a co za tym idzie – finalnie koszt jednej krawędzi wychodzi taniej. Płytki ENMX wraz z głowicami wyróżniają się dużym kątem natarcia płytki (przez co uzyskujemy małe siły skrawania) i specjalnym profilem gniazda za którym idzie bardzo sztywne mocowanie płytki.

KORZYŚCI Z WDROŻENIA

Niewątpliwie korzyścią, jaką przyniosły nowe płytki jest szybkość obróbki. Dzięki lepszej jakości i innej budowie narzędzia – nie jest konieczna tak częsta wymiana, jak w przypadku płytek, których klient używał dotychczas. Dzięki zmianie płytek jest też możliwa do uzyskania większa dokładność skrawania – poprzez mniejsze opory skrawania. Płytki APKT są wytwarzane w starszej generacji i mają większe opory skrawania. W podobnej cenie osiągnęliśmy o wiele lepsze rozwiązanie dla klienta.

Mimo, że zastosowane przez nas płytki są droższe, to ze względu na lepszą wytrzymałość i większą ilość krawędzi, nie ma konieczności tak częstej wymiany. W dłuższej perspektywie czasu – z pozoru droższe rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze oraz daje nowe możliwości, m. in.: oprócz frezowania także wiercenie, planowanie, frezowanie po ramie, profilowanie, czy interpolacja helikalna.

płytki enmx

  Chcę porozmawiać o podobnym wdrożeniu w mojej firmie!  Nie wierz nam na słowo.
  Zobacz efekty.

  TBI Technology

  Obrabiarki dostępne od ręki

  Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy