Jak powstają nowoczesne obrabiarki TBI

Idea producenta w obecnym świecie

W odpowiedzi na warunki społeczno-ekonomiczne i technologiczne rola producenta cały czas się zmienia. Począwszy od produkcji rzemieślniczej, przez rewolucję przemysłową, aż do ery cyfrowej ludzie udoskonalają techniki produkcji w kierunku co raz to większej specjalizacji i efektywności.

Aktualnie producent projektuje wyrób oraz proces jego wytworzenia, natomiast wykonawstwo bardzo często powierza się dostawcom zewnętrznym. W firmach produkujących zaawansowane urządzenia i maszyny tylko główne know-how jest produkowane w macierzystej firmie, a rola producenta często polega na składaniu wyrobu w całość. Doskonałym przykładem są producenci samochodów, którzy samodzielnie nie wyprodukowali ani jednego silnika, skrzyni biegów itp.

Drugim popularnym modelem produkcji jest produkcja OEM. Gdzie producent OEM produkuje komponent lub całe rozwiązanie i sprzedaję go producentowi końcowemu.

W obydwu przypadkach kluczowa jest rola producenta w zakresie doboru komponentów oraz stworzeniu i wdrożeniu procesu kontroli jakości na każdym etapie, zarówno produkcji komponentów u dostawcy, jak i montażu końcowego.

Gdzie produkujemy nasze maszyny

Większość maszyn z portfolio TBI Technology lub główne komponenty mechaniczne obrabiarek TBI są produkowane na Tajwanie. Wybór tego kraju nie jest przypadkowy. Tajwan cieszy się w świecie przemysłu dobrą opinią, ze względu na rozwinięty przemysł mechaniczny i technologiczny. Kraj ten postawił na innowacje i wysokie technologie, przez co stał się przodującym producentem w wielu branżach, w tym między innymi w produkcji maszyn przemysłowych. Więcej informacji o tym kraju przeczytasz w odrębnym artykule ”Tajwan – azjatycki tygrys bez państwa”.

Tajwan jest jednym z głównych graczy w produkcji OEM (Original Equipment Manufacturer), gdzie lokalne firmy produkują dla znanych na całym świecie producentów, dostarczając poszczególne komponenty, systemy lub całe maszyny. W takim modelu produkowane są również obrabiarki TBI. Rozwiązania z Tajwanu są optymalne cenowo, a tamtejsi producenci specjalizują się w tego typu produkcji.

Wady i zalety produkcji maszyn w wersji OEM

Produkcja maszyn w tej popularnej metodzie ma swoje plusy i minusy, które jako producent braliśmy pod uwagę i znaleźliśmy najlepsze rozwiązanie.

  • Specjalizacja zakładów produkcyjnych na Tajwanie osiągnięta dzięki doskonaleniu w wąskim zakresie produktów pozwoliła nam dobrać komponenty najwyższej jakości.
  • Dzięki masowej produkcji i efektywnym procesom produkcyjnym tajwańskie produkty pomimo wysokiej jakości utrzymują atrakcyjne ceny. (Koszt wytworzenia 1000 sztuk jednego asortymentu jest wielokrotnie niższy niż 1000 różnych elementów wyprodukowanych w jednym miejscu)
  • Nowe modele wprowadzamy w dość krótkim czasie, korzystając z gotowych produktów lub komponentów, co znacznie skraca wprowadzenie produktu finalnego na rynek.
  • Model produkcji OEM powoduje niestety częściową utratę kontroli nad procesem produkcyjnym, dlatego stale wdrażamy nowe rozwiązania w zakresie kontroli jakości, redukując występujące usterki i zawodne rozwiązania w kolejnych seriach urządzeń. Dlatego każdorazowo uprzedzamy klienta, że ma do czynienia z prototypem, aby miał świadomość dłuższego czasu wdrożenia i eliminacji ewentualnych błędów.
  • Uzależnienie od dostawców zewnętrznych staramy się rozwiązywać, stosując normalia, które w przypadku awarii można zastąpić innym rynkowym rozwiązaniem, standaryzując podobnie różne linie maszyn oraz budując magazyn części zamiennych w Polsce.
  • Wysokie koszty transportu morskiego i wysoka ruchomość cen, siła wyższa w postaci huraganu czy zamknięcia kanału sueskiego to jedyne ryzyko, na które nie mamy wpływu. Jednak minimalizujemy ryzyko opóźnień poprzez produkcję maszyn na magazyn w Polsce.

Tak więc o przewadze obrabiarek marki TBI stanowi przede wszystkim ich konfiguracja, selekcja poddostawców oraz jakość montażu, co przekłada się na wysoką precyzję produkcji, trwałość i niezawodność.

Obrabiarki TBI VC New Line

Jak są skonfigurowane obrabiarki marki TBI

Metodyka produkcji obrabiarek TBI zmieniała się na przestrzeni czasu. W początkowej fazie działalności firmy sprowadzaliśmy maszyny na zapytanie, korzystając z różnych fabryk. Z czasem firma była bardziej świadoma tego, czego chce. Wyselekcjonowaliśmy zakłady, w których zdecydowaliśmy się produkować maszyny, ustandaryzowaliśmy konfigurację obrabiarek CNC.

Konstrukcja mechaniczna typu łoże, kolumna, sanie, stół są wykonane z wysokiej jakości żeliwa z naciskiem na sztywność i stabilność konstrukcji, co w efekcie przekłada się na to, że obrabiarki TBI użytkownicy określają jako „mocne maszyny”.

Stosujemy szerokie prowadnice we wszystkich osiach, które umożliwiają pracę na dużych obciążeniach i szybkich posuwach przy jednoczesnym niskim współczynniku tarcia. Ponadto stosujemy duże średnice śrub kulowych dla uzyskania dużych obciążeń stołu. Precyzyjne szlifowanie prowadnic, klasa śrub oraz łożysk zapewniają wysoką dokładność i powtarzalność pozycjonowania. Parametry te potwierdza stan naszych maszyn używanych. Czasami ze zdumieniem odnotowujemy, że maszyny kilkunastoletnie, nieserwisowane przez nas nadal utrzymują wysoką sprawność techniczną i dokładność obróbki

Jeżeli idzie o sterowanie CNC, to nastawiliśmy się głównie na sterowanie europejskich marek: Heidenhain i Siemens. Natomiast japońskie rozwiązania typu Fanuc i Mitsubishi są instalowane przez nas głównie w tokarkach.

Jak są montowane obrabiarki marki TBI

Końcowy proces kontroli jakości, sprawności i montaż przeprowadzane są już w Polsce. Trzeba zaznaczyć, że od początku do końca kontrolujemy proces produkcji naszych maszyn.

Dla maszyn ze sterowaniem Heidenhain, komponenty mechaniczne i elektroniczne są montowane w jedną całość na hali montażu w Raciborzu. Wtedy też instalowane jest sterowanie CNC i dogrywane PLC (Programmable Logic Controller) maszyny. Każde wyposażenie dodatkowe, t.j. liniały, sondy, stoły obrotowe, podajniki pręta są również montowane i konfigurowane w Polsce.

Doświadczenie zdobyte w montażu maszyn pozwoliło nam zdobyć kompetencje, które potrzebne są przy rekonfiguracji maszyny np. przy wymianie wrzeciona, magazynu narzędzi, modernizacji sterowania, wymianie śrub itp.

Wysoki standard wyposażania

Polityka firmy zakłada produkcję maszyn na magazyn w celu wysokiej dostępności i skrócenia czasu oczekiwania na obrabiarkę. W tym celu maszyny są skonfigurowane w taki sposób, żeby zapewnić większość zadań produkcyjnych już w standardzie maszyny. Nie stosujemy polityki dopłat za podstawowe funkcje. Jak kształtują się ceny naszych maszyn, przeczytasz więcej w artykule „Od czego zależy cena obrabiarki”

Obróbka skrawaniem to nasza rzeczywistość

Posiadamy w grupie TBI spółki wykorzystujące proces obróbki skrawaniem (firmy Domgos i Domgos 2), dlatego wiemy, że dla naszych klientów najważniejszy jest produkt końcowy wytworzony na maszynie CNC, a nie sama maszyna. Dlatego dbamy o poziom techniczny i cenowy naszych maszyn oraz wdrażamy rozwiązania zwiększające efektywność produkcji.

Do dziś dostarczyliśmy ponad 500 takich urządzeń na rynek polski oraz wprowadziliśmy produkt na rynki europejskie. Pierwsze maszyny marki TBI mają już 13 lat i nadal utrzymają dokładność geometryczną, a utrata wartości maszyn używanych jest mała. Więcej o tym, jak wybrać dostawce obrabiarki CNC w treści pod tytułem: Jak wybrać dostawcę obrabiarki CNC

obróbka skrawaniem na TBI SDV-H

Autor:

Barbara Jacińska
Wiceprezes TBI Technology Sp. z o.o.

Barbara Jacińska, Wiceprezes TBI Technology Sp.zo.o.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy