Tajwan – azjatycki tygrys bez państwa

Paradoksy Tajwanu

Funkcjonowanie Tajwanu jest pełne sprzeczności. Państwo, które nie jest uznane na arenie międzynarodowej, ale posiada własną walutę, rząd i armię. Pod względem wielkości to 135 państwo na świecie (trochę większe od Belgii), ale kluczowe dla większości świata gdyż odpowiada za ponad 65%* światowej produkcji półprzewodników. Dostarcza komponenty do szerokiej gamy produktów, w tym smartfonów, komputerów, samochodów i urządzeń medycznych.

*(Według raportu “Global Semiconductor Industry Association” z 2022 roku, Tajwan)

Tajwan posiada również dobrze rozwinięty przemysł metalurgiczny, w tym lekkich stopów aluminium, które wykorzystywane są do produkcji rowerów i ich części (GIANT i Merida wspólnie posiadają ponad 10% światowego rynku gotowych rowerów)  Rozwinięty jest także sektor urządzeń precyzyjnych (w tym wycinarek sterowanych numerycznie CNC) oraz maszyn przemysłowych.

Niezwykła ewolucja przemysłu Tajwanu

Kraj ten doskonale wykorzystał swoje unikalne położenie geograficzne na linii głównych szlaków żeglugi morskiej. Gospodarka w większości oparta jest na eksporcie produktów wysoce przetworzonych i zaawansowanych technologicznie. Ponieważ wyspa uboga jest w zasoby naturalne, rdzeniem produkcji przemysłowej są towary, których wytworzenie wymaga wysoce wyszkolonej siły roboczej oraz specjalistycznego know-how. W ostatnich dwóch dekadach informatyka i elektronika stały się głównymi siłami napędowymi gospodarki wyspy. Sektory elektroniczne rozwijały się początkowo na bazie OEM (Original Equipment Manufacturer), co oznaczało, że przemysł tajwański wytwarzał modele zaprojektowane przez wielkie koncerny międzynarodowe, a następnie sprzedawał je pod ich markami. Firmy tajwańskie z czasem w dużej mierze przekształciły się w producentów ODM (Original Design Manufacturer), oferując coraz więcej modeli opartych na lokalnych pomysłach innowacyjnych. Produkcja w trybie OEM wciąż jest rdzeniem działalności małych i średnich przedsiębiorstw. Dzielą one swoją produkcję na dobra wysokiej klasy wyprodukowane na Tajwanie oraz na produkcję masową realizowaną na terenie Chin.

Tajwan – siła gospodarcza

Biorąc pod uwagę, że kraj zamieszkuje ok. 23,5 mln – jego wpływ na produkcje na całym świecie jest imponujący Według statystyk Tajwan zajmuje 15 miejsce wśród światowych gospodarek w handlu a Tajwański eksport stanowi 2% światowego eksportu. W ciągu ostatniego pięćdziesięciolecia Tajwan, startujący z pułapu słabo rozwiniętej gospodarczo, rolniczej wyspy, dokonał ogromnego postępu i aktualnie plasuje się w trzeciej dziesiątce największych gospodarek świata na 21 miejscu (PKB mierzone wg siły nabywczej – World Population Review).

Tajwan jest wiodącym inwestorem w Chińskiej Republice Ludowej oraz Wietnamie. Kraj ten posiada jedne z większych rezerw walutowych. Na Tajwanie zadłuża się jedno z najpotężniejszych państw na świecie – USA.

Tajwan ma silną bazę przemysłową, która jest wspierana przez rząd i sektor prywatny. Rząd Tajwanu inwestuje w badania i rozwój Sektor prywatny jest z kolei zmotywowany do innowacji, aby utrzymać konkurencyjność na globalnym rynku.

Tajwan – ważny gracz na rynku producentów maszyn

Tajwan cechuje  silna tradycja w produkcji przemysłowej, a przemysł obrabiarkowy jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki tajwańskiej. Firmy tajwańskie produkują maszyny pod markami własnymi oraz w wersji OEM dla firm z całego świata. Według raportu przygotowanego przez CECIMO za 2022 rok Tajwan był producentem prawie 5% światowej produkcji obrabiarek.

Tajwańskie firmy są również wiodącym producentem komponentów do obrabiarek innych producentów. W 2022 roku na Tajwanie wyprodukowano komponentów do obrabiarek za około 10 miliardów dolarów amerykańskich, co stanowi około 15% światowej produkcji

Biorąc pod uwagę te dane duża część obrabiarek CNC jest wyprodukowana na Tajwanie a pozostałe zawierają w sobie części pochodzące z Tajwanu.

Tajwan jest wiodącym producentem następujących komponentów do obrabiarek:

 • wrzeciona,
 • sterowniki,
 • przekładnie,
 • falowniki,
 • czujniki.

Poniżej przedstawiamy przykłady tajwańskich firm produkujących komponenty do obrabiarek:

 • Deta,
 • Teco Electric&Machinery Co. LTd jest producentem styczników i przekaźników termicznych, falowników,
 • HIWIN Technologies Corp. jest wiodącym producentem prowadnic liniowych, śrub kulowych.
tajwan - zestawienie

Tajwan to nie Chiny

To co łączy kraje azjatyckie jak Chiny, Korea, Tajwan, Japonia to kultura i tradycja wyrosła na gruncie konfucjanizmu.  Wynika z niego przywiązanie do hierarchiczności, działanie społeczeństwa wg określonych reguł i posłuszeństwo. Kult jednostki i indywidualizm charakteryzujące kulturę zachodu, są zupełnym przeciwieństwem azjatyckiej mentalności.

W tym zakresie Tajwan łączy wschód z wpływami kultury zachodniej. Porównując Tajwan do Chin w moim osobistych odczuciu to jak wschodnie i zachodnie Niemcy – aktualnie jeden kraj, jedno społeczeństwo ale w mentalności nadal odczuwa się różnicę. Podobnie z Tajwanem który nie przeszedł komunistycznej rewolucji Mao Tse, a gospodarczo jest mocno związany ze Stanami Zjednoczonymi. Mentalność Tajwańczyka, podejście do biznesu jest inne niż Chińczyka.

Konfucjańskie umiejscowienie kobiety na pozycji podległej mężczyźnie skutkujące jej zależnością i brakiem emancypacji jest nadal bardzo silne w Korei i Chinach,  natomiast Tajwan na czele państwa miał kobietę.

Tajwańskie produkty to nie przysłowiowa „chińszczyzna”

 Sukces Tajwanu opiera się na małych i średnich przedsiębiorstw w przeciwieństwie do Chin opartych na korporacjach i produkcji masowej. Tajwańskie firmy dzielą swoją produkcję na dobra wysokiej klasy, które produkują u siebie, dbając o zachowanie tajemnicy i rozwój wysokich technologii.  a produkcję masową realizują na bazie swoich inwestycji w Chinach.

Tajwan w liczbach

 • 135 pod względem wielkości państwo na świecie.
 • 23,5 mln ludności.
 • 19 pod względem gęstości zaludnienia państwo na świecie.
 • 21 gospodarka świata.
 • 6 miejsce na świecie pod względem rezerw walutowych.
 • 15 miejsce wśród światowych gospodarek w handlu.
 • 2% światowego eksportu.
 • 1,88% inflacji w lipcu 2023 r.
 • Tylko 16 kobiet na świecie pełni rolę szefów państw i rządów w tym prezydentka Tajwanu.
 • 3,32% przewidywany wzrost gospodarczy w 2024 roku.

Autor:

Barbara Jacińska
Wiceprezes TBI Technology Sp. z o.o.

Barbara Jacińska, Wiceprezes TBI Technology Sp.zo.o.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy