Obróbka 5-osiowa

Czasem 3 podstawowe osie nie są wystarczające przy obróbce CNC. Niektóre detale – szczególnie te o bardziej skomplikowanych kształtach, potrzebują bardziej rozwiniętych metod. W takich przypadkach doskonale sprawdzają się maszyny CNC, które dają możliwość pracy w pięciu stronach lub osiach. Taki rodzaj obróbki skrawaniem niesie za sobą szereg korzyści – w skrócie: można to robić lepiej, szybciej i wygodniej.

 

Jak realizować obróbkę w 5 osiach?

Określenie pięcioosiowy odnosi się do liczby kierunków, w których mogą poruszać się narzędzie tnące. Taką obróbkę CNC możemy uzyskać w zasadzie na różne sposoby.

  • Możemy do tego celu użyć maszyny z ruchomą kołyską – w takim wypadku mamy do dyspozycji 2 osie obrotowe i to one są odpowiedzialne za obrót detalu.
  • Również frezarki bramowe mogą pracować w kilku osiach, gdy mają skrętną oś wrzeciona -wrzeciono, pracuje w dwóch osiach.
  • Obrabiarki CNC, które są wyposażone w stół uchylno-obrotowy.
  • Maszyny wielozadaniowe – czyli np. centra tokarsko-frezarskie – zarówno poziome, jak i pionowe, gdzie zamiast stołu obrotowego mamy wrzeciono z uchwytem tokarskim, oraz wrzeciono skrętne w osi B.

My preferujemy rozwiązanie w postaci stołów uchylno-obrotowych. Dysponujemy centrami obróbkowymi, które są wyposażone w stoły uchylno-obrotowe o średnicy 650 mm. W zależności od rodzaju sterowania, w jakie są wyposażone — wszystkie osie mogą pracować symultanicznie lub nie.  Obrabiarki CNC pięcioosiowe dobrze radzą sobie z bardziej skomplikowanymi założeniami technologicznymi, jak np. różnego rodzaju formy. Jedyne ograniczenie to powierzchnia obróbcza – jest mniejsza niż w innych obrabiarkach, ze względu na to, że instalacja stołu uchylno-obrotowego zajmuje więcej miejsca.

 

Na czym polega obróbka 5-osiowa?

Jeśli chcielibyśmy krótko opisać obróbkę 5-osiowa, to charakteryzuje się przede wszystkim tym, że detal jest obrabiany w pięciu płaszczyznach, bez konieczności zmiany jego pozycji. To znaczy, że nie trzeba zmieniać mocowania — niezależnie w jakiej osi obrabiamy detal. Do obróbki skrawaniem pięcioosiowej używamy maszyny CNC, które posiadają 3 osie liniowe XYZ oraz dwie osie obrotowe A i C. Dzięki temu, że każda z tych osi się porusza, możliwa jest obróbka detalu z 5 stron.

Gdy klient często dostaje zlecenia skomplikowanych konstrukcyjnie detali i zajmuje się taką obróbką regularnie — doradzamy mu, aby wziął pod uwagę maszynę 5-osiową. W takim wypadku jest to wybór, który z pewnością się zwróci, a klient zaoszczędzi cenny czas. Przy skomplikowanych detalach, frezarka CNC, w której mamy do dyspozycji aż 5 osi to po prostu wygoda i komfort obróbki. Nie trzeba za każdym razem od nowa mocować elementów, gdy chcemy obrabiać inną stronę – tak jak miałoby to miejsce na zwykłej, 3-osiowej maszynie. Poza zaoszczędzonym czasem zyskujemy także lepszą dokładność, ponieważ gdy zmieniamy mocowanie obrabianego elementu, niestety zawsze w mniejszym lub większym stopniu tracimy na dokładności.

obróbka stali

 

Zalety obróbki w 5 osiach

Aby obsługiwać 5-osiową frezarkę CNC, operator powinien mieć odpowiednie umiejętności. Warto się wdrożyć w taki rodzaj obróbki skrawaniem, bo daje sporo korzyści.

Bez wątpienia pierwszą i najważniejszą z nich jest możliwość skrawania złożonych kształtów. Obrabiarki pięcioosiowe ze względu na budowę i funkcjonalność robią to szybciej. Obróbka skrawaniem jest ciągła (nie zmieniamy mocowań w trakcie), a jednocześnie utrzymana jest wysoka jakość produkowanych części. To bezpośrednio daje właścicielowi takiej obrabiarki CNC pewność, że zwiększy wydajność produkcji — a to z kolei przełoży się na większe korzyści finansowe.

Różnica, która jest odczuwalna w obróbce w 5 osiach to m.in. mniejsza liczba przyrządów, jakie wykorzystujemy podczas obróbki skrawaniem. A więc jest to kolejny aspekt, który składa się na oszczędność czasu.

Możemy także uzyskać większe prędkości skrawania i mniejsze drgania samego narzędzia. To przełoży się na precyzyjne wykończenie powierzchni i wyższą jakość produkowanych części.

obróbka stali

 

TBI U5 – 5-stronne centra obróbkowe

Co to znaczy, że obróbka skrawaniem występuje z pięciu stron? Określenia i terminy mogą być różne, ale w generalnym ujęciu chodzi o to, że mamy frezarkę CNC, która posiada osie XYZ i dodatkowo także osie obrotowe — najczęściej A i C. Oś C jest płaszczyzną obrotową wokół osi pionowej, a oś A jest skrętną kątowo do osi. Takie rozwiązanie daje możliwość obróbki skrawaniem detalu z 5 stron przy jednorazowym zamontowaniu go na stole. Stół uchylno-obrotowy obraca kąt położenia elementów, które znajdują się na nim, a następnie może przechylić je pod dowolnym kątem. Trzeba pamiętać, że osie dodatkowe można obracać i przechylać o dowolną ilość stopni, ale gdy będą już na swojej pozycji – zostaną zablokowane.

W TBI Technology, za obróbkę pięciostronną i pięcioosiową odpowiada linia obrabiarek U5. To maszyny:

Centru obróbkowe stali

 

Obróbka symultaniczna

Ostatnia z maszyn serii U5 – TBI U5 Premium jest specjalnie przeznaczona do obróbki symultanicznej. Co to znaczy? Symultaniczna praca — w tym wypadku 5 osi – to równoczesne poruszanie się ich w tym samym momencie. Osie nie blokują się, każda z nich może nieustannie się poruszać.

Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki odpowiednim możliwościom, jakie oferuje sterowanie Heidenhain TNC 640. Aby dobrze przygotować się do pracy symultanicznej, przede wszystkim trzeba mieć poprawnie skalibrowane osie – tutaj z pomocą przychodzi funkcja KinematicsOpt, dedykowana wyłącznie dla sterowania Heidenhain TNC 640. Jak działa? Cykl pomiarowy sondy 3D automatycznie wymierza osie obrotu obrabiarki CNC, bez względu na to, czy działają one jako stół, czy jako głowica. Kula wzorcowa może zostać zamontowana w dowolnym miejscu na stole maszyny CNC, dokonując pomiarów określonych przez operatora. W przypadku ustawienia nowego cyklu należy jedynie zdefiniować obszar pomiarowy dla każdej z osi obrotu. Procedura pomiarowa z KinematicsOpt zajmuje tylko kilka minut i umożliwia samodzielną ponowną kalibrację frezarki.

Takie maszyny CNC najlepiej sprawdzą się przy obróbce kształtowej – form, np. odlewniczych, a także innych skomplikowanych kształtów jak koła zębate lub kule.

Więcej informacji o obróbce w 5 osiach i szczegółowy opis serii obrabiarek CNC TBI U5 znajduje się 

w kategorii Katalogi można pobrać odpowiedni przewodnik (U5 – 5-osiowe/stronne centra obróbkowe).

 

Pomoc w wyborze obrabiarki 5-osiowej

Wiemy, że wybór takiej obrabiarki CNC nie należy do najłatwiejszych, dlatego chętnie pomagamy naszym klientom w tej decyzji. Posiadamy wiedzę i doświadczenie, które wykorzystujemy tak, by wybór był jak najbardziej korzystny zarówno pod względem finansowym, jak i technologicznym. Nie chcemy, by maszyny zbierały kurz w zakładach, tylko żeby wykorzystywały w pełni swoje możliwości.

Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszym pracownikiem w sprawie wdrożenia. Razem przyjrzymy się każdemu konkretnemu przypadkowi i zobaczymy czy produkcja, jaką klient chce rozpocząć, wymaga obróbki 5-stronnej, a może 5-osiowej symultanicznej.  

Odpowiedz na kilka pytań, abyśmy mogli przekierować Cię do odpowiedniej osoby. Później skontaktujemy się w celu wybrania dla Ciebie najkorzystniejszej oferty.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy