Brama do raju czy do piekieł? Frezarka bramowa TBI SDV-H

Patrząc na gabaryty detali, które można wykonać na bramówce serii SDV-H mogłoby się wydawać, że jest to brama do piekieł. W końcu można na niej obrobić detal o wadze 32,5 tony (dokładnie takie jest największe możliwe obciążenie stołu tego typu frezarek TBI). Jednak biorąc pod uwagę pracę na tych maszynach — należy zdecydowanie uznać, że jest to brama do raju. SDV-H otwiera drogę do współpracy z zakładami zbrojeniowymi, lotniczymi, stoczniowymi, kolejowymi, a nawet przemysłem kosmicznym!


Seria frezarek bramowych TBI SDV-H


Frezarki bramowe SDV-H umożliwiają precyzyjną obróbkę wielkogabarytowych detali o wadze — w zależności od wybranego modelu — od 3 ton (TBI SDV-H 1611) do 32,5 tony (TBI SDV-H 6239). Ważną cechą tego typu obrabiarek jest możliwość obróbki kilku detali jednocześnie. Co najważniejsze – są dedykowane nie tylko do pracy w 3 osiach, ale także umożliwiają 5-stronną obróbkę ciężką poprzez montaż głowicy.

Seria SDV-H wyróżnia się wysoką sztywnością uzyskaną m.in. poprzez unikalne rozwiązanie przesuwu w osi Z na aż 4 prowadnicach tocznych. Skutkuje to większą stabilnością obróbki oraz eliminuje ewentualne drgania. Innymi elementami zapewniającymi stabilność obróbki są:

  •  łoże, stojaki oraz belka maszyny wykonane z żebrowanego żeliwa „Meehanite”,
  • wysokiej jakości prowadnice oraz precyzyjne śruby pociągowe, wykonane w klasie C3.


Centralny układ smarowania prowadnic oraz śrub kulowo–tocznych zapewnia płynną pracę urządzenia i zapobiega nadmiernemu zużyciu. Natomiast stół przemieszcza się poziomo, pod nieruchomą bramą w osi X, a jego przejazdy przy największych modelach sięgają aż do 6200 mm.
Wrzeciennik z kolei jeździ poziomo i pionowo po osiach Y/Z. To w połączeniu z ruchomym stołem umożliwia wytwarzanie ciężkich detali o skomplikowanych kształtach i dużych rozmiarach lub kilku mniejszych detali jednocześnie zamocowanych na stole. Wyposażenie obrabiarki w liniały pomiarowe zwiększa dokładność i powtarzalność pozycjonowania stołu.

Czy frezarki bramowe to wszechstronne obrabiarki?

Przy konstrukcji obrabiarki dużą uwagę zwrócono również na prędkości posuwów. Posuwy szybkie we wszystkich osiach dochodzą do 15 m/min. Maszyna ma obudowę otwartą od góry, co gwarantuje bardzo dobry dostęp do przestrzeni obróbczej dla załadunku i rozładunku detali z góry, boku oraz przodu obrabiarki. Obrabiarki linii SDV-H zostały zoptymalizowane zarówno dla obróbki pionowej, jak i poziomej. Dzięki temu maszyny z jednej strony dają możliwość bezpośredniej pracy z chwytu wrzeciona o stożku SK 50 lub dla wysokoobrotowych wrzecion HSK-A63. Z drugiej strony, można obrabiać detale poprzez stosowanie głowic kątowych — manualnych lub automatycznych. Głowica pozwala podejść do obrabianego detalu z pięciu stron, a to znacznie zwiększa możliwości obróbcze. Ponadto frezarka wyposażona w głowicę zapewnia optymalne oraz wszechstronne możliwości frezowania, wiercenia, gwintowania, wytaczania. Jej zastosowanie umożliwia obróbkę detali bez konieczności zmiany mocowania. Dzięki temu można uniknąć błędów, zwiększyć dokładność wykonania oraz skrócić czas, a co za tym idzie – zwiększyć zdolności produkcyjne całego przedsiębiorstwa.

W standardowym wyposażeniu obrabiarki SDV-H posiadają wrzeciona z przekładnią marki ZF osiągające prędkość do 4000 obr/min i o mocy 20/37 kW. Zapewnia to precyzyjną i dokładną obróbkę. Ponadto stosowanie przekładni 2-stopniowej zwiększa czterokrotnie moment obrotowy obrabiarki. Opcjonalnie maszyny mogą być wyposażone w:

  • mocniejszy silnik 24/48 kW oraz we
  • wrzeciona z przekładnią do 8000 obr/min,
  • wrzeciona typu direct-drive do 16000 obr/min lub,
  • elektrowrzeciona osiągające prędkości do 24000 obr/min.

Funkcjonalność maszyny można zwiększyć dzięki zastosowaniu magazynu typu bębnowego lub łańcuchowego – do narzędzi pionowych i poziomych oraz magazynu głowic. Magazyn narzędzi w zależności od wybranej opcji może pomieścić od 24 aż do nawet 120 narzędzi.

Obrabiarki linii SDV-H posiadają teleskopowe osłony, które chronią powierzchnię prowadnic oraz innych wrażliwych części obrabiarki. Takie rozwiązanie podwyższa ich trwałość i zapobiega uszkodzeniom mechanicznym.

Bramówka to coraz bardziej popularny wybór klientów

Rok 2020 był rekordowy pod względem sprzedaży właśnie tego typu maszyn. Posiadanie frezarek bramowych staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Pozwalają one na optymalizację związaną m.in. z mocowaniem detalu, co daje duże możliwości produkcyjne firmie.

Rekomendujemy stosowanie w obrabiarkach sterowania Heidenhain, które jest wyposażone w panel 15,6” (TNC 620) lub 19” panel dotykowym TFT (TNC 640). To wielofunkcyjne sterowanie, zorientowane na programowanie kształtowe bezpośrednio na maszynie. Charakteryzuje się krótkim czasem przetwarzania bloku, ujednoliconą konstrukcją cyfrową i zintegrowanym sterowaniem napędów cyfrowych. Pozwala uzyskać bardzo wysokie prędkości obróbki oraz maksymalną dokładność konturu w obróbce 2D oraz 3D.


Szkolenia w Akademii CNC

Dokonując wyboru doskonałego narzędzia do pracy, należy pamiętać, że jego efektywność jest w dużym stopniu uzależniona od obsługi operatora. W siedzibie firmy TBI Technology zostało uruchomione centrum szkoleniowe w ramach Akademii CNC, wyspecjalizowane w zakresie sterowania Heidenhain iTNC 530, TNC 620 oraz najnowszej generacji TNC 640 wraz z wszystkimi dostępnymi na rynku opcjami. Centrum umożliwia szkolenia zarówno z podstawowej wiedzy oraz kursy zaawansowane dla operatorów i programistów CNC z doświadczeniem zawodowym. Szkolenie przeprowadzane na indywidualnych stacjach sterujących oraz na obrabiarkach, pod okiem doświadczonych szkoleniowców — gwarantuje płynne rozpoczęcie pracy u Klienta.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy