Jak zorganizować produkcję na obrabiarkach CNC?

Dobrze przemyślany plan produkcji to podstawa w każdym zakładzie przemysłowym. Bez niego nie byłoby możliwe osiągnięcie zamierzonych celów i utrzymanie optymalnej wydajności. To, w jaki sposób zostanie zorganizowany plan produkcyjny, ma bardzo duże znaczenie – jeśli jest on dostatecznie przejrzysty i czytelny, produkcja będzie odbywać się ze znacznie większą efektywnością. W wielu firmach coraz częściej poszukiwane są rozwiązania, których celem jest usprawnienie procesu produkcyjnego. Z bardzo nowoczesnych technik korzystają m.in. przedsiębiorstwa z branży CNC, w których kluczową kwestią, o którą trzeba zadbać, jest właśnie wydajność i efektywność pracy obrabiarek.
Czym są maszyny CNC?

Maszyny CNC to zespół specjalistycznych obrabiarek i urządzeń, które sterowane są numerycznie (ang. CNC – Computerized Numerical Control). Praca przy takiej obrabiarce w głównej mierze wiąże się z obsługą komputera, będącego integralną częścią każdej maszyny. To dzięki niemu możliwe jest sterowanie – planowanie, zarządzanie, przyspieszanie i systematyzacja całej produkcji. Wśród najpopularniejszych maszyn CNC znajdują się m.in. frezarki, tokarki i wytaczarki. Wykorzystuje się je do produkcji prototypów, pojedynczych części, a także podczas produkcji masowej, specjalnie na zamówienie zewnętrznych klientów. Ogromne zainteresowanie branżą i jej ciągły rozwój to w głównej mierze zasługa szerokich możliwości, jakie oferują maszyny CNC. To, co wyróżnia obrabiarki tego typu, to doskonała precyzja, dzięki której możliwe jest uzyskanie wyrobów o bardzo wysokiej jakości, szczegółowości i powtarzalności, bez względu na stopień skomplikowania danego projektu.

Obrabiarki CNC – gwarancja większej wydajności produkcyjnej

Sercem każdej obrabiarki CNC jest zaawansowany, specjalistyczny komputer, który umożliwia szczegółowe rozplanowanie pracy i precyzyjne wykonanie poszczególnych etapów. Obsługą komputera zajmuje się wykwalifikowany operator – do poprawnej realizacji zadań niezbędna jest obszerna wiedza, praktyczne umiejętności i zmysł planowania.

Dzięki współpracy doświadczonego operatora i urządzenia, możliwe jest takie zaprogramowanie obrabiarki, aby przez długi okres realizowała ona powtarzalne i z góry założone zadania. Największym atutem obrabiarek CNC jest to, że mogą one wykonywać pracę w nieporównywalnie większym tempie, niż analogicznie w sposób manualny. Wyróżnia je także znacznie większa precyzja i powtarzalność. Maszyny CNC są gwarancją maksymalnej wydajności podczas produkcji zarówno prototypów i pojedynczych części, jak i zamówień masowych.

Usprawnienie procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwach CNC

Usprawnienie procesu produkcyjnego to ogromne wyzwanie, z którym zmierzyć musi się każda nowoczesna firma. Optymalizacja procesów jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu, m.in. poprzez zwiększenie wydajności zarówno na poziomie indywidualnym, jak i organizacyjnym. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu i zarządzaniu poszczególnymi zadaniami będzie można szybciej wykrywać i eliminować „wąskie gardła”, zapobiegać przyszłym problemom i zagwarantować jak najlepszy przepływ pracy.

Nowoczesne technologie i zaawansowane wyposażenie

Sposobem na zwiększenie wydajności i lepsze zorganizowanie produkcji na obrabiarkach CNC jest przeanalizowanie aktualnego przepływu pracy i odpowiedzenie sobie na kilka ważnych pytań. Część z nich dotyczyć będzie wykorzystywanych technologii i oprogramowania. Należy zastanowić się, czy da się w jakiś sposób zmodernizować i rozszerzyć ich możliwości. Warto sprawdzić, czy niektórych z procesów nie da się zautomatyzować, a jeśli tak, to w jaki sposób.

Wiele firm decyduje się także na wdrożenie specjalistycznego oprogramowania do zarządzania produkcją, dzięki któremu wszystkie najważniejsze dane i informacje o maszynach będzie można mieć w jednym miejscu. Wykorzystywane technologie czy oprogramowanie wspierające organizację produkcji to jednak nie wszystko. Podstawą jest zastosowanie nowoczesnego sprzętu i maszyn. W TBI Technology dokładamy wszelkich starań, aby produkowane i dystrybuowane obrabiarki były zgodne ze współczesnymi standardami jakości i zaawansowania. TBI Technology to stale rozwijająca się firma, wykorzystująca swoją wiedzę dystrybucyjną z wiedzą produkcyjną. Naszym klientom zapewniamy wsparcie w finansowaniu i opiekę posprzedażową.

Wyszkoleni pracownicy gwarancją osiągnięcia sukcesu

Wiele firm zapomina o tym, że gwarancją osiągnięcia sukcesu jest nie tylko specjalistyczny sprzęt i wyposażenie przedsiębiorstwa, lecz także wyszkoleni i doświadczeni pracownicy. To właśnie oni w głównej mierze odpowiadają za pracę poszczególnych obrabiarek CNC – nadzorują, planują, zarządzają, a w razie nieskomplikowanych awarii naprawiają. Skuteczna organizacja procesu produkcyjnego wymaga więc zagwarantowania pracownikom wartościowych szkoleń, podczas których będą oni mogli poszerzać swoje umiejętności i kwalifikacje.

W TBI Technology prowadzimy Akademię CNC, do której mogą dołączyć zarówno pracownicy naszej firmy, jak i osoby z zewnątrz, którym zależy na zdobyciu dodatkowego doświadczenia i wiedzy. Nasze centrum szkoleniowe mieści się w Raciborzu. Są w nim realizowane kompleksowe szkolenia dla operatorów i programistów CNC na czterech poziomach zaawansowania. Podczas naszych kursów każdy uczestnik otrzymuje dostęp do indywidualnej stacji roboczej z rzeczywistym sterowaniem. Wyposażenie centrum szkoleniowego obejmuje również 3-osiowe centrum obróbcze TBI VC, sondy, czujniki zegarowe, narzędzia skrawające, suwmiarki, mikrometry, wysokościomierze, płytki wzorcowe i wiele innych przydatnych narzędzi.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że skuteczna organizacja produkcji to bardzo wymagające zadanie. Akademia CNC powstała z myślą o pracownikach i ich rozwoju, tak aby codzienne obowiązki mogły przebiegać z jeszcze większą efektywnością i lepszym rozplanowaniem. Nasze stacje robocze TBI Technology zostały zaprojektowane tak, aby możliwie najlepiej odwzorowywać pulpity sterownicze obrabiarki, dzięki czemu szkolenia bardzo wiernie odzwierciedlają codzienną pracę.

TBI Technology – organizacja produkcji na najwyższym poziomie

TBI Technology to firma, która zajmuje się produkcją i dystrybucją maszyn CNC. Możemy pochwalić się niezwykle szerokim rozeznaniem na rynku branży CNC. Stale podążamy za najnowszymi trendami, oferując naszym klientom wyłącznie innowacyjne rozwiązania z najwyższej półki. To, czym się kierujemy, to przede wszystkim doświadczenie, partnerstwo, rozwój i skuteczność.

W TBI Technology doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest organizacja produkcji. Odpowiednie rozplanowanie poszczególnych zadań to gwarancja osiągnięcia największej wydajności, a tym samym zadowolenia klientów. Nasz zespół specjalistów oferuje profesjonalne doradztwo w zakresie nadzorowania pracy maszyn CNC, tak aby ich efektywność była jeszcze większa.

TBI Connect i bezpłatny test systemu do monitorowania produkcji

W ramach usługi TBI Connect mogą Państwo liczyć na całodobowy monitoring pracy maszyny i usuwanie awarii w trybie online. Ponadto zapisy pracy sterowania są przechowywane, tak aby można było zdiagnozować przyczyny występującej awarii. Usługa TBI Connect umożliwia też bezpłatny test systemu Scout do monitorowania produkcji. Jest to system typu MES, umożliwiający stałe monitorowanie pracy obrabiarek w czasie rzeczywistym. Dzięki zdalnemu dostępowi do maszyny można w niezwykle prosty sposób, przez przeglądarkę internetową zweryfikować proces produkcji, przejrzeć informacje o maszynie, a także archiwalne dane pomiarowe, uzyskać dostęp do czytelnego opisu ewentualnych błędów oraz skonfigurować alarmy SMS-owe i mailowe

Po okresie testowym można zakupić licencje na oprogramowanie. Może być ona zainstalowana zarówno na serwerze klienta, jak i wdrożona w chmurze (SaaS). Zainstalowany system do monitorowania produkcji pozwoli Państwu na bieżąco śledzić poszczególne cykle oraz nadzorować wszystkie etapy.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy