Dlaczego warto wykonać kurs na maszyny CNC?

Przemysł wytwórczy to bardzo szybko rozwijająca się branża, która już od kilkudziesięciu lat przechodzi ogromną rewolucję. Zmiany dotyczą zarówno samego podejścia do kwestii organizacji produkcji, jak i wykorzystywanych maszyn i narzędzi. Jedną z najbardziej nowoczesnych gałęzi przemysłu wytwórczego jest branża CNC, w której zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest na bardzo wysokim poziomie. Na szczęście coraz więcej osób decyduje się na pracę w tym zawodzie. Wbrew pozorom nie jest on trudny – wystarczy kilka miesięcy intensywnego przygotowania, aby móc pracować przy obrabiarce. Świetną opcją dla osób, które planują swoją przyszłość w branży CNC, są dedykowane kursy, na których można nabyć fachową wiedzę i praktyczne umiejętności.

Branża CNC – co warto o niej wiedzieć?

CNC to skrót od angielskiej nazwy Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Maszyny CNC wyposażone są w mikrokomputer, z którego pomocą odbywa się sterowanie. Może on zostać dowolnie zaprogramowany, co znacznie ułatwia dostosowanie produkcji do bieżących potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa. Maszyny, które najczęściej są sterowane numerycznie, to m.in. frezarki, tokarki, wytaczarki. Świetnym przykładem są tu np. elektrodrążarki, dzięki którym możliwe jest wykonywanie bardzo złożonych kształtów w szybki i niezwykle precyzyjny sposób. Obrabiarki CNC na tle mniej zaawansowanych urządzeń wyróżniają się doskonałą precyzją, szybkością działania, powtarzalnością i szczegółowością.

Obrabiarki CNC są powszechnie wykorzystywane do obróbki takich materiałów jak metal, drewno i tworzywo sztuczne. Niektóre z nich są przystosowane również do produkcji wyrobów ze szkła i innych zaawansowanych materiałów. Tak, jak było wspomniane, największą zaletą maszyn CNC jest to, że pozwalają one na szybkie wytwarzanie bardzo skomplikowanych części z zachowaniem najwyższej precyzji, standardów jakości i powtarzalności. Osiągnięcie takiej wydajności, jaka jest oferowana przez obrabiarki CNC, nie byłoby możliwe z zastosowaniem tradycyjnych technik, np. podczas manualnej pracy. Efektywność produkcyjna jest niezwykle ważną kwestią w każdej firmie produkcyjnej. Istotne jest też zachowanie powtarzalności kształtu, nawet w przypadku bardzo dużych zewnętrznych zamówień masowych.

Czy warto wykonać kurs na maszyny CNC?

Z roku na rok coraz więcej osób zainteresowanych jest branżą CNC. Nic w tym dziwnego. Jest to bardzo ciekawa gałąź przemysłu, która ma naprawdę bardzo dużo do zaoferowania. Jest ona również stale rozwijana, a więc zapotrzebowanie na pracowników CNC w przeciągu najbliższych kilkunastu lat na pewno będzie bardzo wysokie. Wiele osób zastanawia się, czy warto wykonać kurs na maszyny CNC. Szkolenia tego typu są bardzo polecane – odbycie specjalistycznego kursu to niezwykle prosty sposób na wejście do świata CNC. W tym miejscu warto podkreślić, że wiele firm produkcyjnych poszukuje kandydatów na stanowiska operatorskie. Obecne zapotrzebowanie na specjalistów jest bardzo duże, co oczywiście wiąże się także z atrakcyjnymi zarobkami i stabilnością zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się firmie.

Co obejmuje kurs na maszyny CNC?

Praca operatora CNC nie jest skomplikowana, jednak wymaga wcześniejszego przygotowania – zarówno pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym. Decydując się na sprawdzony kurs na maszyny CNC, wszystkie najpotrzebniejsze umiejętności będzie można nabyć w kompleksowy sposób. Kursy CNC podzielone są zazwyczaj na dwie podstawowe części – teoretyczną i praktyczną. Aby przystąpić do szkolenia, konieczne jest zaznajomienie się z zasadami BHP. Po ukończonym kursie odbywa się egzamin, którego zaliczenie jest równoznaczne z gotowością do podjęcia pracy jako operator maszyn CNC.

Część teoretyczna

Opanowanie modułu teoretycznego kursu na operatora maszyn CNC jest niezbędne, aby przystąpić do dalszego szkolenia. Celem części teoretycznej jest zaznajomienie kursanta z podstawami pracy przy obrabiarkach, wykorzystywanymi metodami i budową poszczególnych maszyn. Podczas tego etapu można nabyć wiele cennej wiedzy z zakresu przebiegu produkcji, procesów technologicznych i zastosowania poszczególnych narzędzi w obróbce CNC.

Część praktyczna

Część praktyczna kursu CNC z reguły jest nieco bardziej rozbudowana. Jej zadaniem jest kompleksowe przygotowanie uczestników do pracy na stanowisku. Podczas praktyki, kursanci uczą się, w jaki sposób dbać o prawidłową pracę poszczególnych maszyn, jak wykonywać okresowe przeglądy i drobne naprawy. Ważne jest również zaznajomienie się z budową oraz działaniem maszyn w warunkach rzeczywistych. Gruntowne poznanie centrów obróbczych obejmuje także naukę programowania, które jest podstawą pracy na stanowisku operatora CNC.

TBI Technology – lider w branży CNC

TBI Technology to zespół specjalistów z różnych dziedzin, których współpraca oparta na doświadczeniu, partnerstwie, rozwoju i skuteczności, umożliwia oferowanie rozwiązań z najwyższej półki. Dzięki ogromnej wiedzy i doświadczeniu, które stale staramy się poszerzać, możemy pochwalić się mianem lidera w branży CNC. Jesteśmy producentem i dystrybutorem specjalistycznych maszyn i urządzeń CNC, które opracowywane są z myślą o indywidualnych potrzebach każdego klienta. To, co nas wyróżnia, to innowacyjność i szczególna dbałość o markę. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy sobie rozwój oraz wysoką jakość finalnego produktu naszego klienta.

Akademia CNC w TBI Technology

Jeśli tak jak my są Państwo zainteresowani branżą CNC, serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej Akademii CNC. Dysponujemy innowacyjnym centrum szkoleniowym w Raciborzu, w którym realizowane są kompleksowe szkolenia zarówno dla programistów, jak i operatorów maszyn CNC. Nasze kursy skupiają się na nauce sterowania Heidenhain TNC 620, TNC 640 oraz iTNC530. Poszczególne etapy szkolenia realizowane są według ściśle określonego harmonogramu, który jest opracowywany tak, aby nauka zawodu była jak najbardziej efektywna.

To, co w głównej mierze przemawia za tym, że naprawdę warto wybrać kurs od TBI Technology, to fakt, że w trakcie szkolenia każdy kursant dostaje do dyspozycji indywidualną stację roboczą z rzeczywistym sterowaniem. Ponadto całe centrum szkoleniowe jest znakomicie wyposażone. Znajduje się w nim 3-osiowe centrum obróbcze TBI VC oraz szeroka gama pomocy dydaktycznych, obejmujących m.in. sondy, czujniki zegarowe, narzędzia skrawające, suwmiarki, mikrometry, wysokościomierze i płytki wzorcowe. Nasze stacje robocze powstały z myślą o jak najlepszym odwzorowaniu pulpitu sterowniczego obrabiarki. Dzięki temu uczestnik szkolenia już od samego początku ma świadomość tego, jak wygląda praca na stanowisku operatora w rzeczywistych warunkach.

W TBI Technology oferujemy aż 4 poziomy szkolenia na operatora maszyn CNC. Jest to:

  • POZIOM I – operator;
  • POZIOM II – operator/programista;
  • POZIOM III – operator/zaawansowany programista;
  • Moduł adaptacyjny – Operator/Programista/Zaawansowany programista.

Akademia CNC – kto może do nas dołączyć?

Wybór Akademii CNC od TBI Technology to doskonały sposób na to, aby szybko wejść do branży CNC. Do naszego szkolenia może dołączyć każdy – bez względu na wiek, wykształcenie czy umiejętności. Organizowany kurs będzie szansą na sprawdzenie się w pracy operatora i programisty CNC, co z pewnością ułatwi decyzję związaną z dalszą ścieżką rozwoju. Serdecznie Państwa zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Akademia CNC to gwarancja zdobycia specjalistycznej wiedzy i praktycznych umiejętności pod okiem doświadczonego zespołu ekspertów!

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy