Współpraca TBI Technology z RAFAMET

Biorąc pod uwagę sytuację rynkową w tym roku – w naszej branży nie było łatwo. Jednak dla nas rok 2021 okazał się bardzo owocny i nie sądziliśmy, że można go zakończyć jeszcze lepiej. A jednak udało się! Miło nam poinformować, że podejmujemy stałą współpracę z firmą RAFAMET S.A.

Stała współpraca z RAFAMET

Z doskonale znaną na rynku producentów obrabiarek dla kolejnictwa i wielkogabarytowych tokarek poziomych i pionowych (karuzelówek) firmą RAFAMET współpracowaliśmy już przy kilku projektach. Między innymi my korzystaliśmy z odlewni, a RAFAMET z kolei zdecydował się na kupno 3 naszych frezarek bramowych SDV-H pod swoje bieżące potrzeby produkcyjne. Skoro dotychczasowa współpraca przebiegała tak pomyślnie, dlaczego by nie zdecydować się na kolejny krok?

 

„Potencjalnie będzie to obustronna korzyść dla marek, ponieważ wiąże się z poszerzeniem oferty produktowej obu firm. Z jednej strony TBI deklaruje zainteresowanie dystrybucją tokarek horyzontalnych (poziomych) sygnowanych znakiem „PORĘBA” tj. znanej i cenionej na arenie międzynarodowej marki a z drugiej strony RAFAMET przyjmie do swojej oferty frezarki bramowe SDV-H produkcji TBI. Cieszymy się, że zostaniemy częścią tego wspólnego projektu.” – prezes zarządu RAFAMET S.A. E. Longin Wons.

PORĘBA 1798 – historia, która nadal trwa

Ciężkie tokarki Fabryki Urządzeń Mechanicznych „PORĘBA 1798” to produkt ceniony na rynku zarówno polskim, jak i międzynarodowym. W 2016 roku RAFAMET zakupił wszelkie prawa własności do znaku towarowego PORĘBA, a także pełną dokumentację konstrukcyjną do wszystkich wyrobów FUM PORĘBA. Powstała spółka PORĘBA Machine Tools i od tamtego czasu wszystkie maszyny przeszły modernizację i cieszą się uznaniem już nawet poza Europą. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że również możemy włączyć do oferty TBI obrabiarki z ponad 200-letnią tradycją, które wciąż podążają z duchem czasu i są świetnym wyborem również w XXI wieku. To m.in. superciężkie, ciężkie i średnie tokarki kłowe typu TCE, TCF, TRB, płytowe typu TZL oraz ze skośnym łożem typu TOK. Do jakich zadań są przeznaczone? To w większości maszyny wielozadaniowe, do obróbki zarówno zgrubnej, jak i wykończeniowej. Korzystają z nich firmy, które produkują i obrabiają wielkogabarytowe i ciężkie detale. Zastosowanie znajdują w przemyśle hutniczym, maszynowym, obronnym, energetycznym, górniczym, papierniczym i stoczniowym.

tokarka poręba 1978

TBI SDV-H – małe frezarki bramowe do obróbki wielkogabarytowej

Bramówki SDV-H to największe maszyny marki TBI, ale w porównaniu do maszyn z oferty RAFAMET można je śmiało zakwalifikować do małych lub średnich frezarek bramowych. Może brzmieć to nietypowo – w końcu wielki gabaryt z założenia powinien być obrabiany na wielkiej maszynie. W tym przypadku też nie jest inaczej – nasze frezarki bramowe oscylują między 2 a ponad 6 metrami na przejazdach w osi X. Rafamet zatem wzbogaci swoją ofertę o mniejsze frezarki bramowe (dotychczas posiadał w swoim portfolio jedynie bardzo duże maszyny typu FBA), a my będziemy mieli możliwość odkrycia nowego rynku dla naszych produktów.” – prezes Zarządu TBI Technology Ireneusz Cela.

frezarka baramowa sdv-h tbi

Produkcja frezarek bramowych w Polsce

Zależy nam, by prowadzić prace badawczo-rozwojowe, dotyczące frezarek bramowych w Polsce — z obecnym partnerem będzie to jak najbardziej możliwe. Odlewnia Rafamet wykonała już pierwsze prototypowe odlewy – liczymy, że to kolejny krok w celu rozwijania tych produktów w Polsce. SDV-H to obrabiarki z dużym potencjałem, ze względu na opcje różnych wielkości stołów. Ponadto seria maszyn TBI SDV- H pozwala na obróbkę wielogabarytowych detali o wadze od 3 do 32 ton z możliwością obróbki pięciostronnej. Oprócz korzyści, jakie daje duży stół z dużą nośnością, maszyny mogą być wykorzystywane także w produkcji masowej. Podczas frezowania obróbce może być poddawanych kilka elementów ułożonych na stole obok siebie. Dzięki możliwości zastosowania rozwiązań takich jak np. głowice kątowe — proces skrawania może być przeprowadzony na jednym mocowaniu.

W ocenie RAFAMET, frezarka bramowa ze stołem ruchomym typu TBI SDV-H jest bardzo dobrze wystandaryzowanym wyrobem. Bazując na nim, firma chce opracować linię frezarek bramowych typu gantry — w tym ze stołem obrotowych. Jeżeli analizy i prace badawczo rozwojowe potwierdzą zasadność i ekonomiczną opłacalność tego kierunku rozwoju dla bazowej frezarki TBI SDV-H — może to mieć duży wpływ na poziom kosztów produkcji tej „grupy produktowej”.

Obrabiarki bramowe seria SDV H-5224 - TBITECH.PL

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy