Jak zwiększyć wydajność produkcji?

Czyli o doborze technologii i narzędzi CNC słów kilka

Czy wdrożenie choć jednej obrabiarki CNC na zakładzie produkcyjnym może zrewolucjonizować pracę? Jak najbardziej. A czy odpowiednio dobrane do maszyny technologia i narzędzia mogą zwiększyć wydajność produkcji? Bez wątpienia!

Odpowiednia technologia obróbki skrawaniem

Nowa maszyna CNC w zakładzie produkcyjnym to zawsze wizja optymalizacji procesu produkcji. Może ją przyspieszyć, przyczynić się do nowej, lepszej jakości obrabianych detali, usprawnić pracę operatorów. Jednak może być tak, że bez odpowiednio dobranej technologii i narzędzi, nie będziemy w pełni wykorzystywać potencjału obrabiarki CNC. Prawdą jest, że dopiero łącząc te wszystkie elementy, jesteśmy w stanie naprawdę poprawić wydajność produkcji.

Technologia + narzędzia = prawdziwy sukces

Świetnym przykładem jest jedno z ostatnich wdrożeń, jakie mieliśmy okazję robić. Napotkaliśmy na drodze dwa duże wyzwania:

Klient potrzebował niestandardowego rozwiązania w doborze mocowań do detalu, który chciał obrabiać
Chcieliśmy wybrać optymalną opcję, by wybrać najlepsze narzędzia, mieszcząc się w budżecie zaplanowanym na ten cel.

Nasz zespół technologów starannie wybrał więc technologię, technikę zapięcia detalu oraz narzędzia do skrawania – wszystko z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych. Cały proces nie obył się bez odpowiedniego przeszkolenia pracowników w Akademii CNC – to ważne, aby rozumieli nie tylko działanie maszyny, ale i zasadność i zastosowanie poczynionych przez nas kroków w wypadku tej konkretnej produkcji. W końcu najlepiej uczymy się, stosując zalecenia w praktyce.

Jaki efekt dało wdrożenie? Obróbka, która dotychczas trwała około 4 godzin, po wdrożeniu technologii na maszynie TBI skróciła się do… 13 minut! Klient, widząc znaczną różnicę w czasie, dążył do tego, by móc w przyszłości jak najwięcej detali obrabiać w ten sposób.

Diabeł tkwi… w mocowaniach

Przy wdrożeniach nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. W tym wypadku sam detal był wymagający, ponieważ nie można było go złapać standardowo — z góry. Było to niemożliwe ze względu na konieczność owiercania i gwintowania górnej powierzchni.

Zastosowaliśmy więc rozwiązanie optymalne pod tę obróbkę — zaprojektowaliśmy specjalny przyrząd, w którym:

  • przednia część ma możliwość kołysania detalem w celu wypoziomowania listew (dalej detalu) do obróbki — odbywa się to za pomocą dwóch lewarków śrubowych,
  • detal jest złapany ściskami w 6 punktach od boków,
  • tylna płyta (z gwintami) służy jako podpora oraz zderzak do obróbki małoseryjnej,
  • pod spodem detalu umieszczono dodatkowy lewarek, aby zapobiec ewentualnym drganiom.

Natomiast jeśli chodzi o narzędzia – wybraliśmy odpowiednie głowice frezerskie z płytkami o kącie nachylenia dostosowanym do tej obróbki. Głównym warunkiem była wytrzymałość, gdyż detal był utwardzony po wcześniejszym procesie palenia.

W narzędzia zaopatrzył Klienta zespół TBI Tools.  

Wizualizacja zastosowanego mocowania poniżej w galerii:

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy