Jak dbać o maszyny CNC? O tym pamiętaj!

Wydajne, nowoczesne i efektywne maszyny CNC są niezastąpione w przemyśle produkcyjnym. To właśnie one umożliwiają precyzyjne i skomplikowane operacje obróbki materiałów – ale pod jednym warunkiem. Muszą być odpowiednio konserwowane, aby zawsze działały sprawnie.  Zaraz dowiesz się, jak dbać o maszyny CNC, żeby ich awarie nie skutkowały kosztownymi przestojami.

 

Spis treści:

 

    1. Maszyny CNC – jak zapobiegać ich awariom?
    1. W jaki jeszcze sposób dbać o maszyny CNC?
    1. Regularne przeglądy i konserwacje – gwarancja żywotności maszyny

Maszyny CNC – jak zapobiegać ich awariom?

W jaki sposób wydłużysz żywotność urządzeń CNC? Przede wszystkim nie zapominaj o tym, że narzędzia to kluczowy element maszyny. Regularnie sprawdzaj i konserwuj ostrza, frezy i inne elementy, ponieważ one też wpływają na wydajność. Zabrudzenia obniżają jakość obróbki, ale i skracają żywotność urządzenia.

Kolejna kwestia dotyczy jakości oleju. Maszyny CNC często wymagają smarowania, dzięki któremu redukują nadmierne tarcie, a co za tym idzie, zużycie. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w układach napędowych. Upewnij się, że stosujesz odpowiedni rodzaj smaru zalecany przez producenta i jest on jednocześnie jak najlepszej jakości.

Jak dbać o maszyny CNC?

Na żywotność maszyny wpływają też inne elementy, takie jak osie i prowadnice – systematycznie sprawdzaj ich stan, usuwaj ewentualne zanieczyszczenia i konserwuj zgodnie z zaleceniami producenta. Natomiast w przypadku układów chłodzenia regularnie czyść też filtry, rurki i zbiorniki chłodziwa oraz monitoruj temperaturę, aby uniknąć przegrzewania się maszyny. Co ważne, oprogramowanie kontrolujące maszyny CNC także wymaga uwagi. Upewnij się, że maszyna korzysta z odpowiedniej i aktualnej wersji oprogramowania, aby zadbać nie tylko o wydajność, ale też bezpieczeństwo.

Czy wiesz, że na żywotność maszyn CNC wpływa też wiedza i doświadczenie personelu? Pracownicy muszą być świadomi procedur konserwacyjnych i bezpieczeństwa, żeby uniknąć uszkodzeń sprzętu i wypadków.

Regularne przeglądy i konserwacje – gwarancja żywotności maszyny

Jeśli chcesz, żeby maszyny CNC służyły przez długie lata, pamiętaj o systematycznych przeglądach. Wybierz dobry serwis CNC, który gwarantuje kompleksowe przeglądy diagnostyczne obrabiarek, konserwację i specjalistyczne pomiary na przykład z użyciem interferometru. Właśnie takie usługi świadczą specjaliści TBI Technology, dzięki którym wykryjesz ewentualne potencjalne problemy i szybko je zażegnasz. Serwisowe działania prowadzimy u klientów oraz w centrum serwisowym TBI – zależnie od Twoich oczekiwań!

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy