Inni szkolą, my wyszkolimy – ruszyła Akademia CNC

Właśnie ruszyła strona z zapisami do naszego świeżo zaprojektowanego, innowacyjnego i autorskiego programu szkoleń CNC. Czym się charakteryzują szkolenia? Jakie kwalifikacje zdobędą uczestnicy? Co jest ważniejsze – wiedza czy umiejętności? – Tak wiele pytań, ale na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.

Skąd wziął się pomysł, by stworzyć projekt AKADEMIA CNC?

Monitorując sytuację na płaszczyźnie szkolnictwa średniego, zauważyliśmy deficyt w zawodzie operatora CNC. Zresztą nie tylko – edukacja zawodowa w Polsce przez lata była zepchnięta na margines w porównaniu do szkół ogólnokształcących. Na rynku pracy zapotrzebowanie na operatorów jest duże, natomiast brakuje odpowiednio przeszkolonych pracowników.

Dla niektórych przedsiębiorstw może to być znaczący problem, ponieważ brak fachowców, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, może prowadzić do wstrzymania decyzji o zakupie obrabiarek CNC. W konsekwencji, zlecają zadania podmiotom zewnętrznym, a to znacznie ogranicza możliwości rozwojowe firmy. Okazuje się, że dla wielu pracodawców, posiadanie swojego operatora maszyn CNC, to wielka dogodność, żeby nie powiedzieć – przywilej.

Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw potrzebom rynku i uruchomić szkolenia na większą skalę. Kursy są przeznaczone dla operatorów frezarek. Trwają 4 dni i są maksymalnie wypełnione wiedzą teoretyczną, ale także nastwione na umiejętności praktyczne – bo to jest właśnie najważniejsze. Nie są przeznaczone tylko dla operatorów CNC wykonujących pracę dla naszych klientów – stworzyliśmy okazję także dla osób, które np. chcą zmienić branżę albo podnieść kwalifikacje.

Wykwalifikowaną kadrę specjalistów – dr inż. Piotra Kiszkę oraz mgr Andrzeja Bętkowskiego, posiadaliśmy od dawna, a od zeszłego roku uruchomiliśmy nowe, w pełni wyposażone w symulatory, niezbędne materiały i pomoce naukowe Centrum Szkoleniowe TBI. Centrum jest wyspecjalizowane w zakresie sterowania Heidenhain iTNC 530, TNC 620 oraz najnowszej generacji TNC 640 wraz z wszystkimi dostępnymi na rynku opcjami.

Dodaliśmy do tego tylko odrobinę zapału i chęci… i tak właśnie powstała AKADEMIA CNC.

„Inni szkolą, my wyszkolimy” – co to właściwie oznacza?

Zorganizować szkolenie – każdy może, ale wypuszczenie z niego kursanta odpowiednio przygotowanego do dalszej pracy – nie każdy już potrafi. Nie sztuką bowiem jest zrobić 1-2 dniowe szkolenie, gdzie powierzchownie „dotknie” każdego zagadnienia. W rezultacie zawsze na coś braknie czasu, jakieś zagadnienie jest rozwinięte kosztem drugiego… Nam zależało, żeby kompleksowo podejść do tematu szkoleń. Aby nie pominąć żadnego z ważnych elementów, podzieliliśmy kursy na etapy:

  • Poziom I OPERATOR czyli kurs podstawowy dla osób bez doświadczenia zawodowego
  • Poziom II OPERATOR – PROGRAMISTA – kurs zaawansowany dla osób z doświadczeniem zawodowym
  • Poziom III OPERATOR – ZAAWANSOWANY PROGRAMISTA – kurs zaawansowany dla osób z doświadczeniem zawodowym
  • Moduł adaptacyjny OPERATOR – PROGRAMISTA / ZAAWANSOWANY PROGRAMISTA – kurs dla osób z doświadczeniem zawodowym przy pracy z obrabiarkami CNC, które nie znają systemu Heidenhain.

 

Wiedza teoretyczna czy umiejętności praktyczne?

To i to. Obie płaszczyzny są niezwykle ważne. Mamy w planie zarówno prezentacje i rysunki techniczne, jak i pracę na symulatorach i maszynach. Każdy uczestnik szkolenia na zajęciach praktycznych przy symulatorach realizuje zadania przy osobnym stanowisku. Na zajęciach praktycznych przy Centrum Obróczym CNC, uczestnik szkolenia realizuje poszczególne zadania samodzielnie pod czujnym okiem trenera.

Ważne i niezwykle pomocne jest to, że nasi szkoleniowcy udzielają (jeśli jest potrzebne) wsparcia kursantom także po powrocie do swoich zakładów produkcyjnych. Stosujemy taką praktykę, ponieważ specyfika branży obróbczej jest bardzo obszerna. Doskonale wiemy, że nie wszystkie kwestie można przewidzieć wcześniej i omówić je podczas dni szkoleniowych.

Każdy z poszczególnych cykli szkolenia kończy się egzaminem. Uczestnicy po zakończonym szkoleniu otrzymują w formie papierowej materiały szkoleniowe oraz wszystkie programy i rysunki realizowane podczas szkolenia. Zajęcia prowadzone są w grupach maksymalnie do 6 osób.

 

Jakie kwalifikacje uzyska uczestnik kursu?

Uczestnicy szkoleń, oprócz uzyskania certyfikatu TBI Technology, mają możliwość przystąpienia do dobrowolnej certyfikacji personelu zgodnie z wytycznymi TÜV Rheinland Polska. Po pozytywnie zaliczonym egzaminie końcowym, wystawiany jest certyfikat potwierdzający uzyskane w ramach kursu kompetencje, wystawiony przez niezależną jednostkę. Dokument można uzyskać w cenie szkolenia w języku polskim oraz angielskim.

 

Zachęcamy do sprawdzenia oferty i zapisania się do Akademii CNC już dziś!

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy