Najlepsze szkolenia operatorów CNC? Sprawdź w TBI Technology

Obrabiarki CNC to przyszłość przemysłu. Są coraz częściej i coraz powszechniej wykorzystywane w prawie wszystkich jego gałęziach. To z kolei generuje popyt na osoby, które je będą obsługiwać. Obecnie operatorzy CNC są licznie poszukiwani na rynku pracy, a zarobki są wciąż bardzo atrakcyjne. Wydawać by się mogło, że przecież to sytuacja idealna — przedsiębiorstwa idą z duchem czasu, stosujemy nowe technologie, zawód operatora dobrze prosperuje… czego chcieć więcej? 

Operator CNC — “towar” deficytowy

Podstawowy problem w branży CNC, to brak wykwalifikowanych pracowników. Są bardzo duże braki w tym zawodzie, które zaczynają się już na etapie szkół średnich. Tymczasem na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą mamy duże zapotrzebowanie na kompetentnych pracowników w takich zawodach jak: operator-programista CNC, technolog CNC czy programista CAM.

Szkoleń na operatora obrabiarek sterowanych numerycznie robi się jak grzybów po deszczu. Nasuwa się więc pytanie: jak wybrać kurs CNC, który pozwoli pewnie i płynnie wejść uczestnikowi do branży?

Kurs CNC – czym się kierować przy wyborze szkolenia?

Szkolenia w ramach Akademii CNC w TBI trwają już jakiś czas i udoskonalamy ja na bieżąco. Pod uwagę bierzemy feedback uczestników oraz uwagi trenerów, ponieważ to oni najlepiej wiedzą jak przebiegają dni szkoleniowe. Przede wszystkim dbamy o to, by program był dostosowany do umiejętności kursantów. 

Poziom kursów jest dopasowany do stopnia zaawansowania operatora lub dopiero przyszłego operatora CNC. Obecnie w naszym Centrum Szkoleniowym w Raciborzu realizujemy szkolenia na trzech poziomach, a łącznie jest ich 5 rodzajów:

  • Poziom I – Operator – czyli wprowadzenie kursantów do świata CNC. Mogą w nim uczestniczyć osoby, które wcześniej nie pracowały przy obróbce i nie posiadają wiedzy branżowej. Na tym poziomie kursu wyjaśniamy m.in. podstawy rysunku technicznego, jak posługujemy się narzędziami pomiarowymi, budowę obrabiarek i działanie sterowania oraz podstawowe operacje (jak np. pomiary), jakie osoba obsługująca maszyny CNC wykonuje na co dzień.
  • Poziom II – Operator – Programista – to kurs przeznaczony już dla osób, które już pracowały na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Poruszamy zagadnienia z obszaru obsługi i programowania maszyn, uczymy się ustawiać podstawowe cykle na najnowszym sterowaniu Heidenhain.
  • Poziom III – Operator – Zaawansowany Programista – to moduł dla operatorów, którzy mają już określoną wiedzę i doświadczenie w zawodzie. W zakres szkolenia wchodzą zagadnienia, które są niezbędne w pracy programisty CNC.
  • Moduł adaptacyjny – Operator – Programista/Zaawansowany Programista – posiadamy w ofercie także kurs, dla operatorów, którzy pracują na maszynach CNC, ale na innych sterowaniach niż Heidenhain. Kursant jest przeprowadzony od funkcjonalności i działania pulpitu, po robienie pomiarów na obrabiarkach CNC. 
  • Kurs indywidualny pod technologię obróbki klienta – to najbardziej spersonalizowane ze szkoleń, na którym skupiamy się głównie na tym, co robi klient na co dzień. W swoim portfolio mamy sporo skomplikowanych wdrożeń, np. ze względu na obrabiany materiał czy specyfikę obróbki. Na tego typu kursie o wiele łatwiej skupić się na konkretnym przypadku, bo i cała uwaga skupiona jest na konkretnej technologii.
kursy i szkolenia cnc w akademii cnc tbi technology

Jak pracujemy na szkoleniach w Akademii CNC?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. TBI wyróżnia się tym, że szkolenia z obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie realizuje już przed dostarczeniem ich do klienta. To duża zaleta, ponieważ maszyny CNC marki TBI mogą zacząć pracę od razu po uruchomieniu. To także wygoda dla operatora lub programisty CNC, bo zna już maszynę i sterowanie, na których będzie pracował. Nie zostawiamy też kursantów bez opieki – wiemy, że 4 dni szkoleniowe w branży obróbczej to nieraz za mało by rozwiać wszelkie wątpliwości. Nasi trenerzy udzielają (jeśli jest potrzebne) wsparcia kursantom także po powrocie do swojej firmy. 

Jesteśmy w stanie zorganizować szkolenia CNC w szybkich terminach. Wiemy, że w firmach mogą występować braki kadrowe, nagła rotacja personelu lub inne przeszkody losowe. Niestety wpływają one bezpośrednio na płynność produkcji, dlatego gdy sytuacja jest nagła – oferujemy bliski termin szkolenia z obsługi i programowania CNC.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, przekazujemy wiedzę kursantom w Centrum Szkoleniowym TBI w Raciborzu. Jest odpowiednio zaopatrzone w maszyny, stacje robocze i narzędzia CNC, żeby uczestnik mógł poznać ich działanie od razu w praktyce. Co ważne – na sali wykładowej nie pracujemy na symulatorach, a na stacjach roboczych. Jaka jest różnica? Symulator CNC to po prostu program, który można pobrać ze strony producenta. Po zainstalowaniu, na jednym ekranie widzimy klawiaturę i ekran roboczy. Poruszamy się przy pomocy myszki lub skrótów klawiszowych. Natomiast stacja robocza TBI Technology została zaprojektowana tak, by jak najwierniej odtworzyć pulpit sterowniczy obrabiarki. Jej komponenty zawarte są w ergonomicznej i zwartej obudowie, co jest o wiele wygodniejsze dla kursanta podczas wielogodzinnego treningu.

Wszystkie szkolenia kończą się egzaminem i certyfikatem Akademii CNC TBI Technology. Uczestnicy mogą przystąpić także do międzynarodowej certyfikacji TÜV Rheinland Polska. Potwierdzenie nabycia odpowiednich umiejętności (oczywiście w zależności od poziomu) operatora CNC, jest bardzo ważne zarówno dla pracodawcy jak i dla uczestnika kursu. Dokument wystawiony przez niezależną jednostkę daje pewność, że uczestnik kursu został dobrze przeszkolony, a zdobyta wiedza praktyczna jest zgodna z międzynarodowymi standardami.

szkolenia obsługa i programowanie cnc tbi technology

Więcej informacji, o tym jak wygląda Centrum Szkoleniowe TBI Technology znajduje się tutaj:

Bardziej szczegółowo o szkoleniach z zakresu obsługi i programowania maszyn CNC, które realizujemy pisaliśmy tutaj:

Programy poszczególnych poziomów szkoleń CNC są rozpisane tutaj:

Pracodawco, nie czekaj i pomóż poszerzyć wiedzę swoim operatorom już teraz! 

Wybierz dogodny termin i zapisz ich na najlepsze szkolenie operatora CNC.

W razie dodatkowych pytań, zachęcamy do przejrzenia sekcji FAQ lub skorzystania z formularza kontaktowego.

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy