Serwisowanie oraz konserwacja obrabiarek CNC

Jak do tego podejść?

Maszyny CNC pozwalają na uzyskanie większej szybkości produkcji przy zachowaniu precyzji wykonania poszczególnych detali. Sterowane numerycznie obrabiarki CNC wymagają od operatora jedynie ustawienia algorytmu pracy i nadzorowania poprawności jej realizacji. Należy podkreślić przy tym, że maszyny CNC wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji oraz dokonywania przeglądów serwisowych. Jak zorganizować takie działania? Czy lepiej dokonywać ich we własnym zakresie, czy zatrudnić specjalistów do tego celu?

Niezbędna bieżąca konserwacja obrabiarek CNC

Obrabiarki CNC na bieżąco będą wspierać prowadzoną przez Ciebie działalność produkcyjną, obróbczą czy prototypowanie, jeśli będą konserwowane w prawidłowy sposób. Bez tego mogą odmówić posłuszeństwa i wstrzymać działalność całego przedsiębiorstwa. By nie uległy awarii, należy je konserwować i prawidłowo serwisować. Powinieneś zaplanować takie działania, jak:

 •   dokonywanie inspekcji obrabiarek CNC,
 •   czyszczenie narzędzi,
 •   czyszczenie filtrów odpowietrzających i wentylatorów,
 •   konserwowanie elementów metalowych,
 •   kontrola szafy elektrycznej,
 •   kontrolowanie poziomu oleju i pozostałych płynów eksploatacyjnych.

 

W ramach bieżącej konserwacji powinieneś kontrolować, czy wszystkie posiadane w zakładzie produkcyjnym obrabiarki CNC działają poprawnie. Dobrym pomysłem jest oddelegowanie do tego celu operatorów, którzy każdego dnia obsługują takie maszyny. Oni najszybciej będą w stanie wyłapać ewentualne nieprawidłowości.

Prawidłowe działanie obrabiarek CNC będzie możliwe, jeśli będą one wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a jednocześnie poddawane profesjonalnym, okresowym przeglądom konserwacyjnym. Tylko takie podejście pozwoli na wykrycie wszelkich usterek w odpowiednim czasie, by nie doszło do zniszczenia maszyny czy jej kluczowych elementów.

Wszystkie systemy wchodzące w skład danej maszyny powinny być skontrolowane. Między innymi chodzi tu o takie systemy, jak:

 •   mechaniczny,
 •   hydrauliczny,
 •   chłodzenia – obróbki, wrzeciona i osi,
 •   osłon i drzwi,
 •   elektryczny,
 •   smarowania,
 •   pneumatyczny,
 •   odprowadzania wiórów,
 •   wrzeciona.

W ramach konserwacji obrabiarki CNC należy wyczyścić narzędzia wykorzystywane do obróbki z wiórów i innych zanieczyszczeń. Konieczna jest wymiana lub wyczyszczenie wentylatorów i filtrów, a także kontrola poszczególnych zespołów funkcyjnych, w tym przewodów, śrub kulowych czy prowadnic liniowych. Istnieje potrzeba konserwowania elementów metalowych, by nie ulegały erozji pod wpływem działania wilgoci.

W obrabiarkach CNC trzeba skontrolować poziom płynów smarowniczych, ponieważ z czasem ich ubywa. Zużywają się w wyniku pracy obrabiarek CNC, a jeśli ich poziom będzie zbyt niski, może to doprowadzić do uszkodzeń powstałych w wyniku kawitacji czy zbyt wysokiej temperatury lub tarcia.

W ramach prac serwisowych trzeba sprawdzić, czy szafa elektryczna jest czysta, nie ma w niej kurzu, opiłków metalu czy innych zabrudzeń, które powodują wzrost ryzyka zwarcia, jakie może prowadzić do trwałego uszkodzenia maszyny.

Dlaczego serwis obrabiarek CNC jest taki istotny?

Kompleksowe prace pielęgnacyjne i serwisowe pozwolą na prawidłowe działanie obrabiarki CNC przez długi czas. Co najmniej raz w roku, a w przypadku obrabiarek pracujących pod dużym obciążeniem nawet co 6 miesięcy, maszyna powinna przechodzić regularny przegląd techniczny. Jeśli prace te ujawniają drobne usterki czy uszkodzenia, jest czas na ich usunięcie i naprawę poszczególnych podzespołów obrabiarki CNC. Zmniejsza się więc ryzyko poważnej awarii, która wstrzymałaby działanie maszyny.

Korzystanie z usług serwisowych

Zamiast szkolić pracowników czy samemu dokonywać niezbędnych działań serwisowych w kontekście wykorzystywania w przedsiębiorstwie obrabiarek CNC, można podejść do takiej kwestii nieco inaczej. Możesz zlecić działania tego rodzaju specjalistom z Centrum Serwisowego TBI. Przeprowadzą oni prace serwisowe zarówno u klienta, jak i u siebie.

Centrum tworzone jest przez zespół wykwalifikowanych serwisantów obrabiarek CNC, a więc elektromechaników i automatyków, legitymujących się wieloletnim doświadczeniem w zakresie budowy maszyn i urządzeń.

Do takich usług możesz mieć dostęp na terenie całego kraju, a serwis zareaguje na Twoje zgłoszenie w ciągu 24 godzin od jego przyjęcia.

Dodatkowym atutem takiego podejścia do konserwacji i serwisu obrabiarek CNC jest to, że eksperci szybko mogą zidentyfikować problem, usunąć usterkę i nie dopuścić do powstania poważniejszej awarii. Ponadto dają sześciomiesięczną gwarancję na przeprowadzone działania. Jeśli w tym czasie dany element ulegnie zepsuciu – wymienią go bezpłatnie. 

Obrabiarki dostępne od ręki

Sprawdź maszyny z krótkim czasem dostawy